Meedia ilma paanikata ehk Prillikivi 2.0

Nov 23, 2017

Minu sisublokeerimise äpist Prillikivi sai hiljuti valmis uus versioon. Olulisim nähtav vahe vanaga võrreldes on, et reklaamide, navigatsiooniribade ja nuhkvara eemaldamine toimib nüüd üheeurose kuutasu baasil, mitte enam ühekordse maksena. Muidu toimib ikka edasi, julgen väita, et sama hästi kui siiani.

Mis on Prillikivi, juhul, kui Sa seda juba proovinud pole? Lühidalt öeldes on see äpp iPhone’i ja iPadi jaoks, mis puhastab Eesti meedia ebavajalikust mürast (kommentaarid, reklaamid, navigatsiooniribad.) Kui pole proovinud, siis soovitan, lihtsalt tõmba alla ja proovi. Kommentaaride eemaldamine on ja jääb alati tasuta. Muu müra eemaldamine, nagu öeldud, toimib nüüd kuumaksega, aga esimesele maksele eelneb seitsmepäevane prooviperiood. Kui prooviperioodi jooksul makse tühistad, siis ei maksa midagi.

Prillikivi sai alguse kaks aastat tagasi. Võiks ju korra tagasi vaadata ja mõelda, kus me oma meediapildiga oleme.

Kaks aastat tagasi kirjutasin esialgsest ideest ja motivatsioonist. Võib ka kuulata tolleaegset Digitundi, kus asjast raadios rääkisin.

Mis on muutunud võrreldes kahe aasta taguse ajaga? Mulle tundub, et elu meie ümber läheb järjest närvilisemaks ja meedia peegeldab seda. Uusi ärimudeleid pole jätkuvalt leitud, netimeedia on ikka reklaamipõhine. Saidid toituvad reklaamidest, reklaamid toituvad klikkidest, klikid toituvad kurjadest kommentaaridest ja kärarikastest pealkirjadest. Prillikivi aitab kõige selle juures natuke tervema mõistuse juurde jääda. Meist igaühel on vastutus iseenda närve puhtana hoida, mitte müraga kaasa minna, ja Prillikivi näol nüüd ka võimalus iPhone’il seda väga mugavalt teha.

Ma hakkasin Prillikivi ehitama iseendale, praktilisest vajadusest närve reklaamidest ja kommentaaridest säästa. Sellest vaatest lähtudes olen teda viimase paari aasta jooksul ka edasi ehitanud, mis peamiselt tähendab filtrite täiustamist, sedamööda kuidas meediasaite aeg-ajalt ümber tehakse.

Uue “tegijana” on filtritesse lisandunud ERR. Loomulikult eemaldan sealsed kommentaarid, aga ka muud üleliigset. Näiteks hiljuti lisandus mingi ebavajalik “üles” nupp, mis pealegi on katki, tekst kahel real ja näeb kole välja, rääkimata sellest, et ta võtab ära olulise osa väiksema iPhone’i ekraanipinnast. Siin näide, kuidas näeb hetkel välja ERR ilma Prillikivita ja koos Prillikiviga.

Ma pole kuskile väga täpselt kirja pannud põhimõtteid, mida filtrite kasutamisel ja tegemisel kasutan, eriti just osas, mis puudutab nt selle “Üles” laadseid nuppe ja navigatsiooniribasid. Eks need ka ajas muutuvad, aga on kaks mõtet, mis minu enda jaoks väga hästi töötavad ja millest ka filtrite tegemisel lähtun.

  • Prillikivi on inimesele, kes oskab oma iPhone’i kasutada. See inimene teab näiteks, et iPhone’i brauseris on olemas võimalus veebilehti Twitterisse, Facebooki ja mujale jagada, ning veebisisus endas pole neid nuppe vaja. Seetõttu eemaldan hulga “jaga” nuppe paljudelt saitidelt.
  • Ekraanipind kuulub sisule, mitte navigatsioonile. “Üles” nuppu pole vaja, sest iPhone’i kasutaja teab, et kui vajutada ülemisele olekuribale (sinna, kus kellaaega ja aku täituvust näidatakse), siis sõidab iPhone’i sisu niigi üles. Või kui see on liiga keeruline, saab alati ka käsitsi viibetega sisu ülespoole kerida. Kui on soov saidil ringi liikuda, siis on navigatsioon saadaval iga saidi ülaosas, aga seda ei pea igal ajahetkel kuvama, kui sisus allapoole liikuda. Seetõttu eemaldab Prillikivi kõik püsivad navigatsiooniribad, mis üles-alla liikudes lehe üla- või alaserva jäävad, aga ei eemalda ribasid, mis sisuga koos liiguvad ja pidevalt ruumi ei võta.

Veelkord — kes soovib, see proovib, ja proovimine on tasuta. Samuti võtan alati heameelega vastu ettepanekuid filtrite täiendamise osas.