Kuidas ma Maria Zahharova närvi ajasin

July 11, 2023

This post is also available in English.

Veetsin semudega lõbusa nädalavahetuse Vilniuses.

Sel nädalal toimub Vilniuses NATO tippkohtumine. Sinna mind kutsutud ei ole. Nädalavahetusel enne seda toimus samas kohas NAFO tippkohtumine, kuhu ma vägagi olin kutsutud ja kus ka osalesin.

NAFO tippkohtumise tulemusel läksid nii vene föderatsiooni välisministeeriumi pressiesindaja Maria Zahharova kui Navalnõi tiimi üks võtmefiguure Maria Pevchikh endast nii välja, et pidasid vajalikuks anda eetrisse suures koguses sarnaseid süüdistusi ja rünnakuid NAFO suunal.

Zahharova nutt ja hala

Pevchikh nutt ja hala 1

Pevchikh nutt ja hala 2

Süüdistuste sisus pole midagi huvitavat - tavaline vene okse, “russofoobia,” ohvri mängimine jne. Kõige huvitavam on fakt, et nad seda üldse tegid ja veel sellisel sarnasel kujul. NAFO ja minu enda jaoks on see suur töövõit ja kordaläinud nädalavahetus.

Mis on NAFO?

NAFO on kogukond inimesi üle maailma, kes tegeleb vene valeinfoga võitlemisega ja Ukrainale annetamise ja annetuste kogumisega. Peamiselt kohtab NAFO-t Twitteris.

Eesti meedias on varem NAFO-st juttu olnud: vt 7.09.2022 Maaleht ja 6.01.2023 EPL. Mõlemas artiklis on palju juba ära öeldud, siin kõike kordama ei hakka.

Vilniuse tippkohtumine

Mõni aeg tagasi tekkis idee korraldada ka päriselus NAFO-kokkusaamine, sobivaks kohaks ja ajaks leiti Vilnius enne NATO tippkohtumist. Nädalavahetusel tuligi kokku umbes sada inimest ja meil oli täitsa huvitav asjaliku programmiga konverents.

Konverentsist tehti ka avalik otseülekanne, mille salvestus on siin vaadatav. Keda infosõda ja vene propaganda ja antipropaganda jms teemad huvitavad, soovitan täitsa vaadata. Laval nähtav, inimeste riietus, käitumine, jutumaneer kajastab hästi NAFO olemust. Teemad on tõsised, aga jutt neist käib tihti nalja ja absurdi kastmes, iseennast mitte liiga tõsiselt võttes. Siiski on kõik tehtud maitsekalt ja missioonist lähtudes, nii et missioon ei kao kunagi silmist.

Avalikku ülekannet vaatas loomulikult ka mingi hulk venelasi, ja sealt hakkasid sündmused arenema huvitavas suunas. Nimelt on laval näha üks täispuhutav hai koos mitmete muude sarnaste mänguasjadega. Laval neist juttu ei olnud ja nad olid lihtsalt tobedad dekoratsioonid, milles võib näha viiteid mitmetele NAFO meemidele. Näiteks “Crimea beach party”. Haikalas võib muidugi näha viidet ka Egiptuses vene turisti ära söönud haile. Aga ma olin kogu aeg ruumis ja kinnitan, et meie enda ürituse seisukohast oli see kõik sekundaarne.

Hai-gate

venelased nägid videostriimis laval haid ja otsustasid täiesti iseseisvalt ja vabatahtlikult konksu alla neelata ja solvuda. Nad panid eetrisse narratiivi, et NAFO on inimvaenulik, kuna rõõmustab ja naerab täiesti häbematult ja avalikus videostriimis süütu inimese surma üle Egiptuses.

Ainus NAFO-poolne panus sellesse narratiivi on täispuhutav hai laval. Ei ühtegi muud sõna ega tegevust. Kõik muu on venelaste endi lisatud ja tõlgendatud.

Kui omal ajal see haijuhtum oli, siis levitas NAFO ja ukrainlased sel teemal hulga meeme, näiteks stiilis “isegi haid ei salli venelasi” jne. Mõned neist kindlasti olid üle hea maitse piiri (ja see piir on infosõja tingimustes ka üsna veniv sõltuvalt sellest, kumb võitlev pool asjast räägib). Mina ise neid eriti ei levitanud, aga ei näe ka põhjust liigselt sõrme vibutada inimeste suunas, kes seda tegid. Mustas olukorras aitab (eriti ukrainlasi) must huumor.

Laval olnud hai tõi venelastele kõik selle meelde ja nii valitsus kui Navalnõi hakkasid seda trummi taguma. Juhtides loomulikult tähelepanu asjaolule, et venelaste jaoks on ühe turisti surm Egiptuses tunduvalt traagilisem kui kümnete tuhandete ukrainlaste tapmine, küüditamine ja grupivägistamine vene sõdurite poolt.

Fotodega säuts

Siin tuleb mängu ka minu enda väike panus, mille tõttu ka postitusele julgesin sellise pealkirja panna. Pühapäeval käisime sellesama totaka haiga mööda Vilniust ringi. Muuhulgas osalesime pühapäeva õhtul ka meeleavaldusel Ukraina NATO-liikmelisuse toetuseks, kus just mina juhtusin olema see, kes selle haiga foto klõpsas. See oleks sama hästi võinud olla ka keegi teine ja ega seal erilist mõtteprotsessi ja planeerimist polnud, klõps ja valmis. Aga see pilt ja vene reaktsioon hai-saagale võtab hästi kokku NAFO olemuse, vene narratiivi ja krokodillipisarate absurdsuse. Ja on õppematerjal neile, kes miskipärast veel arvavad, et Navalnõi on kellegi sõber ja päästja.

Kaja Kallas ja vene saatkond

NAFO tippkohtumisel toimus veel kaks sündmust, mis ehk võisid Zahharova piinu süvendada.

Esiteks tervitas Leedu välisminister Gabrielius Landsbergis meid kohapeal ja Kaja Kallas saatis oma videotervituse. See muidugi andis üritusele kaalu juurde ja ajas venelasi rohkem närvi. Mis tobedatel üritustel need Balti ministrid käivad ja kes nad üldse sellised on?

Kaja Kallas ütles videotervituses sellised sõnad:

“Behind every fella is a real person who believes in Ukraine’s victory.”

“Iga NAFO-fella taga on päris inimene, kes usub Ukraina võitu.”

See ei olnud tervituse põhisõnum, aga läks inimestele hinge ja hakkas otsekohe oma elu elama. Fellad võtsid seda üleskutsena postitada oma koerapildi kõrval ka päris foto. Fotovoost on näha, et NAFO on äärmiselt mitmekesine kogukond. vene trollidele muidugi meeldib levitada kuvandit, et me oleme oma vanemate keldris elavad luuserid. Tegelikult oleme mehed, naised, noored, vanad, igast riigist ja eluvaldkonnast. Twitterist “behind every fella” otsides näeb uusimat voogu. Anonüümsete trollidega võideldes on see üsna mõjus sõnum, sest vene valevabrikul ei ole kuidagi võimalik samaga vastata.

Teiseks käisime pühapäeval Vilniuses vene saatkonda trollimas. Või no “trollimas” on palju öeldud, me ei teinud seal midagi erilist, lihtsalt näitasime ennast. Aga seal majas on närvid enne NATO tippkohtumist pingul ja 50 inimest saatkonna lähedal sehkendamas, paljud neist Ukraina värvides, ei jäänud kindlasti tähelepanuta ja eks Moskvasse ka mingi raport edastati.

NAFO Vilnius

Ise vaatan kogu nädalavahetusele ja eriti Zahharova ja Pevchikhi reaktsioonile tagasi ühe Eesti Twitteriklassiku sõnadega: “kõike on tehtud õigesti, kui tibla oigab.”

Aita Ukrainat

Kogu absurdi ja nalja kõrval on sõjas olukord tegelikult jätkuvalt tõsine. Ukrainlased kaitsevad jätkuvalt lahinguväljal kogu Euroopa vabadust ja vajavad meie abi. Mina ja sina ei saa osta tanke ega lennukeid, aga me saame saata sõidukeid, droone, meditsiinivarustust ja kõikvõimalikku muud, mida vaja läheb ja palju kulub.

Ukrainas, Eestis ja kogu Euroopas on palju inimesi, kes iga päev varustuse ja abiprojektidega tegelevad ja väga meie annetusi ootavad. Nii Eestis kui mujal on kahjuks olnud ka pettusi ja skandaale, kus annetused pole läinud sinna, kuhu nad mõeldud oli. Praegune täiemahuline sõda on kestnud juba üle aasta ja võib tunduda, et ukrainlased juba võidavad ja me võime endale lubada sellest väsida ja puhata.

Ei või. Sõda kestab ja jätkub, ja me ei saa endale lubada kõrvale vaadata. Palun anneta või aita Ukrainat muul viisil, mis Sulle kättesaadav on.

Kuhu ja kellele annetada? Minu Twitteri-profiilil on mõned viited ukrainlaste soovitatud turvalistele projektidele. Ka siin Eestis on tegelikult palju abiprojekte, aga ma ei tea neid kõiki ja ei soovi kedagi ebaõiglaselt esile tuua ega välja jätta. Tava- ja sotsiaalmeedias on info olemas. Kontrolli usaldusväärsust ja aita ja levita neid, mis õiged tunduvad.