Võtame meedia tagasi

August 05, 2015

TL;DR: ma plaanin iOS-ile teha äpi, mis teeb iPhone’i või iPadiga Eesti suurematel meedialehtedel käimise kahes osas oluliselt mõnusamaks: 1) vähem reklaame ja tracking-skripte (sellest tulenevalt toimub lehtede laadimine ka kiiremini ja kulub vähem akut) ja 2) kommentaarivaba. Kui sa ei karda oma seadmele iOS9 beetat panna ja tahad äpi tegemises+katsetamises kaasa lüüa, võta ühendust ja lisan sind aktivistide testgruppi.

Taustast ja ideest lähemalt.

Reklaamid

Meedia otsib Internetis ja mobiilis jätkuvalt oma ärimudelit. Lugejad ei taha sisu eest eriti maksta ja seetõttu tuleb raha teenida järjest agressiivsema reklaamiga, mida on võimalik Internetis ka erinevate jälgimis- ja profileerimislahenduste abil järjest täpsemalt sihtida. Kasutaja jaoks tähendab see järjest koledamaid, suuremaid ja agressiivsemaid bännereid ja teisalt järjest pikenevat lehe laadimise aega ja suurenevat võrguliikluse mahtu.

Teema on täpselt sama nii Eestis kui mujal. Hiljuti lõi laineid The Verge’i mobiilisait: keegi märkas, et selle laadimise käigus liigub 263 HTTP päringut ja 9.5MB andmeid. Ühe lehe mobiiliseadmes laadimise kohta on seda ikka väga palju. Eestis pole olukord palju parem: hetkel näitavad minu tööriistad, et iPhone’il kulub Delfi esilehe laadimiseks 294 päringut ja 2.16 MB, kusjuures esilehe algusest ühtegi bitti kasulikku sisu ega uudist ilma alla kerimata ei leia:

Ma saan aru, et reklaame on vaja, aga kui mind lehe laadimine tervitab kõigepealt üleekraani pildiga, mille sulgemiseks ma pean tööd tegema ja X vajutama, ja siis näen veel kujutatud pilti, mitte sisu, siis tahaks küll seadme vihast kildudeks visata. Ja kõike seda ka siis, kui ma olen saidil juba maksnud kasutaja (ehk Delfi puhul on mul olemas EPL tellimus).

Anonüümsed kommentaarid

Kommentaarid sellisel kujul, nagu nad on tänastel Eesti meediasaitidel, on sõnnik, praht ja mürk, ja peavad surema. Küsi endalt: mis on viimase 15+ aasta jooksul Eesti elus paremaks läinud selle tõttu, et meil on olemas kommentaarid? Mitte midagi. Vastupidi, kommentaariumides toimub mürgitamine, ussitamine ja mõistlike inimeste kogu meediast eemale tõrjumine. Inimesed ei taha enam meedias sõna võtta, sest kardavad kommentaare. Kui sa mind ei usu, siis loe: Raul Rebane: “Hüvasti, kommentaarium!”

Erinevalt kommentaariumidest on muud sotsiaalmeedia vormid muutunud Eestis osaks normaalsest avalikust arutelust. Poliitikute, ärimeeste ja tavainimeste väljaütlemised Facebookis ja Twitteris jõuavad tavameediasse ja vastupidi. Samas on ka alternatiiv- ja nišisaitide (Memokraat, nihilist.fm) kommentaariumid oluliselt sisukamad ja paremini juhitud ja võivad minu poolest edasi elada. Aga peavoolumeedia anonüümsetele kommentaaridele kuulutan sõja.

Me vajame meediat, aga me ei vaja seal olevaid kommentaare. Kui saidiomanikud ei suuda oma saite kommentaaridest vabastada, siis teeme seda meie, lugejad, nende eest ise. Võtame meedia tagasi.

Küsimused ja vastused

Milles äpi uba seisneb? Kuidas ta töötab?

Uus iOS-i versioon iOS 9, mis sellel sügisel välja tuleb, võimaldab teha äppe, mis seadmes oleva tavalise brauseriga (Safari) veebilehtede laadimisel valikuliselt sisu laadimist blokeerivad või lehtedel osa ressurssidest ära peidavad. Kavatsengi teha sellise äpi, mis lülitab välja Eesti meedia kõige häirivamad reklaamid ja kõik kommentaarid.

Töötab nii, et laadid äpipoest minu äpi alla, teed ühekordse seadistuse ja kasutad oma tavalist brauserit edasi, nähes nüüd juba oluliselt puhtamaid ja meeldivamaid meediasaite.

Mis saitidest jutt käib?

Delfi+EPL ja Postimees, kuna just neid kasutan ise kõige rohkem. Piisava kasutajate huvi korral miks mitte ka muud. (Tegelikult kasutan kõige rohkem ERR-i, aga seal õnneks reklaame pole. Kommentaarid aga küll. Hm…)

Kas sa kavatsed kõik reklaamid ära keelata? Kust siis meedia raha saab?

Mitte kõik reklaamid, vaid ainult kõige häirivamad (ja ka kõige häirivamad tracking-skriptid). Meedia ärimudel pole minu mure, aga siiski saame lugejatena meedia jätkusuutlikkusele kaasa aidata. Kas sinul on juba olemas EPL ja Postimehe digitaalne tellimus või paremal juhul on leht lausa koju tellitud? Kui ei, siis puudub sul ka õigus reklaami üle viriseda. Pidin selle projekti üle mõeldes peeglisse vaatama ja tunnistama, et mul oli küll olemas ühe, aga mitte teise kontserni tellimus. Nüüd tegin ka teise tellimuse ära. Kuna digitaalse tellimuse eest maksab liiga vähe kasutajaid, siis ongi tulemuseks reklaamiplahvatus. Küll aga häirib mind, et lehetellijana surutakse mulle ikka samal kujul reklaamiuputust ja puudub võimalus ka rohkem maksta, et sellest vabaneda. Seega võtan ohjad oma kätte ja vabastan end sellest ise.

Kuidas sa otsustad, mis on häiriv reklaam ja mis mitte?

Vaatan peale ja siis otsustan, täiesti kõhutunde järgi ja subjektiivselt. Häirimise all mõtlen tehnilist teostust ja agressiivsust, st palju see reklaam häirib saidi kasutamist, kindlasti mitte sisu ehk mida reklaamitakse.

Kuidas arendus edeneb?

Pole veel alustanud :)

Okei, aga millal alustad ja valmis saab?

Esialgne eesmärk on selle aastanumbri sees. Aga võib-olla et tüdinen asjast enne ära ja siis ei saagi kunagi.

Kas leheomanikud on selle üle õnnelikud? Kas filtrist saab mööda minna?

Saab ikka mööda minna. Kui äppi piisavalt palju kasutatakse, siis näidatakse ka vähem bännereid. Eks nad teevad oma bännerid vastavalt ümber, et nad mu filtrist mööda läheks, ja mina pean siis jälle filtrit uuendama. Tavaline võidurelvastumine.

Reklaamide keelamine on hea mõte, aga kommentaare tahaks ikka jätkuvalt lugeda ja eriti kirjutada. Nõuan kommentaare! / Olen suur reklaamifänn, aga kommentaare tõesti ei taha näha. Aita mind.

Nii reklaamide+trackingu kui kommentaaride filtreerimist saab eraldi sisse ja välja lülitada.

Kuidas äpi finantseerimine toimub?

Kavatsen küsida kuutasu suurusjärgus 1-2 € kuus. Mis on muide samas suurusjärgus digitaalse lehetellimusega. Ma loodan, et kui ostad minu äpi, siis maksad samas ka lehetellimuse eest.

See on liiga kallis! Mina küll ei kavatse maksta ei selle äpi ega ühegi lehe eest.

Sinusuguste koonrite pärast peabki kogu rahvas tänast reklaamisõnnikut taluma. Kui sa mulle ei raatsi maksta, siis mine vähemalt telli endale leht.

Miks kuutellimus, mitte ühekordne ost? Teed äpi valmis ja edaspidi võtad ainult raha vastu?

Ennustan, et filtreid tuleb pidevalt uuendada, sest esimeses versioonis läheb kindlasti midagi nihu, võib-olla soovitakse ka uute saitide lisamist ja võib-olla üritavad saidiomanikud filtritest ka mööda minna. Et mina või keegi teine sellega jätkuvalt tegeleda viitsiks, ongi püsitasu vajalik.

Kas Androidile ja muudele platvormidele ka saab?

Ma ei ole nende võimalusi uurinud ja ei tea, kas seal on selline filtreerimine tehniliselt võimalik ja nii lihtne nagu uues iOS-is.

Aga Maci Safarile? Uues OS X 10.11 “El Capitan” Safaris on sama filtreerimistehnoloogia mis iOS9-s.

Tõsi, aga mind isiklikult häirib praegune olukord iOS-is rohkem, seega alustan sealt. Kui lähenemine on edukas (st piisavalt palju rahvast seda kasutab ja maksab), siis miks mitte järgmisena ka Maci Safari, Chrome jne.

Kirjutad ideest, aga ise pole veel alustanudki? Naljamees, meil on samasugune äpp juba peaaegu valmis. / Hea idee, võtan selle endale ja teen sinust paremini ära.

Väga hea! Lase aga käia. Go for it. Minul kui tavalisel lehelugejal on sellest ainult võita, kui keegi parema lahenduse ehitab.