Yosemite

June 20, 2011

Yosemite on üks äraütlemata ilus Californias asuv rahvuspark, mis San Francisco kandist vaid mõne tunni autosõidu kaugusel. Sinna jõudmiseks tuleb küll sõita mööda üsna käänulisi mägiteid, aga kes suudab Tallinna liikluses ühte tükki jääda, selle jaoks pole seal midagi erilist.

Esimene sihtpunkt on Yosemite Valley, kitsas mõne kilomeetri laiune org suurte kaljude vahel, kust lähtub suur osa matkaradu ja muud tegevust.

IMG_0610

Vast üks kuulsamaid atraktsioone pargis on Yosemite’i juga (tegelikult joastik), mis koosneb kahest osast, alumisest ja ülemisest. Pilli lõhki ajades on tegelikult kolm osa: alumine juga, ülemine juga ja nendevaheline kaskaad. Ja kokku pidada see kompott olema maailma kõrguselt teine, Venezuelas asuva Angeli joa järel. Ei hakanud ise üle mõõtma, aga muljetavaldav oli küll.

Alumise joa juurde saab mööda lihtsat ja lühikest lauget teerada, kuhu ka ratastooliga ligi pääseb ja kuhu jõudmine mingit erilist pingutust ei jõua.

P6090025

Ülemise joa tippu viib juba märksa karmim matkarada, mille läbimiseks pole küll vaja mägironimiskogemust ega muud erivarustust peale heade jalanõude, aga mille edasi-tagasi pikkuseks märkis raamat siiski 7 miili ja ajakuluks 3-6 tundi. (Meil läks rahulikus tempos seitse tundi.) Kõrguste vahe umbes kilomeeter. Aga see tee tasus käimist, sest ühes kohas oli “salanurk”, kust avanes terviklik vaade kõigile kolmele joastiku osale, mis muidu on eri nurkadest vaadatuna eri kaljude poolt varjatud. Ja mitmetunnise ronimise järel keel-vestil-režiimis tippu jõudmine on muidugi alati vahva kogemus, mis siis, et toss üsna väljas.

P6110146

P6090047

Mitte kõik joad ja vaatepunktid ei nõua sellist pingutust. Näiteks mitmesaja meetri kõrguse Bridalveili joa juurde viib parklast lihtne mõnesajameetrine kõnnitee. Tee lõpus tasub siiski jalanõud ära võtta, sest juga ei piirdu oma sängiga, vaid kallab vett lahkesti ka turistide kaela.

Mäestiku tipus asuva Glacier Pointi tippu oleks saanud kah matkata, aga aeg ja jõuvarud olid piiratud, seetõttu valisime autosõidu. Parkida saab päris tipu lähedale, kuigi nii Glacier Pointi kui Yosemite Valley parklad meenutavad tippajal Järve Selverit ja kogu pargi suurim probleem pidigi olema selle liigne populaarsus, mis keskkonda ohustab.

P6090049

P6080012

Veel üks huvitav sihtkoht on Mariposa Grove, kus kasvavad mitme tuhande aasta vanused sekvoiad. Neid “suuri puid” pidi olema kaks liiki, “sequoia” ja “redwood”. Ei saanud mulle lõpuni selgeks, mis nende vahe täpselt on, aga redwoode saab uudistada San Franciscole üsna lähedal, Muir Woods pargis.

Võtsime reisiaja üsna umbes juunisse ega teadnud, et praegu ongi parim aeg sinna minna, sest lumised rajad hakkavad kõik parajasti lahti sulama ja jugades on kõige rohkem lumesulamisvett, mistõttu nägime tõesti muljetavaldavaid veemassiive. Juulis-augustis oleks nende asemel ehk nired olnud. Aga teisalt olid mõned matkarajad ja sõiduteed veel liigse lume tõttu suletud, nii et juulis-augustis näeks nii mõndagi, kuhu me praegu ligi ei saanud.

P6100132

Vt kõiki pilte Flickris.