Valimiste äpp

January 30, 2011

Kuskil eelmisel suvel heietasime Mardi, Kristjani ja veel mõne inimesega mõtteid, et võiks olla “valimiste äpp,” mis inimestel paremini oma poliitilisi valikuid teha ja hallata aitaks. Algas see lihtsast mõttest, et soovijad võiks oma valikut avalikult kuulutada, põhjendada ja teistega võrrelda saada, aga seda mõtet võib ju veel eri suundades edasi mõelda.

Kuidas toimiks näiteks otsedemokraatia ja/või suhtlus minu kandidaadiga valimiste vahelisel ajal? Kas ma mäletan, keda (isikut või erakonda) ma eelmisel korral valisin ja miks? Millised olid programmipunktid ja kuidas neid täidetud on? Millega on seltskond hiljuti päris- ja sotsiaalmeedias silma paistnud? Kuidas ma saan kõigest sellest ülevaate, ilma et ma peaks sada seitset lehekülge läbi surfama? Mida mõtlevad minu sõbrad ja niisama targad inimesed, kelle arvamus mind huvitab? Kas ma saaks kandidaatide küsimusi-vastusi lugeda ja kirjutada?

Mitmeid neid mõtteid on ehk siin-seal ka mõeldud, aga pisut liiga üldisel, “äpifitseerimata” kujul. Kui mõelda probleem ümber “keegi kuskil võiks” kujult konkreetse äpi disainiprobleemiks, siis muutub ülesanne palju konkreetsemaks. Ülaltoodud skoop on muidugi liiga lai, nüüd tuleks sealt leida need pärlid, mis on kõige äpifitseeritavamad.

ERR Valijakompass üritab vist natuke selline äpp olla. Kui teha sellise vidina ehitamisel eeldus, et valija on ratsionaalne ja kõik mõisted ja teemad on üheselt arusaadavad, siis tõesti oleks ehk tulemusel mingi reaalne sisu. Aga nagu ka Larko kirjutab, on mitmed küsimused vaieldavad. Valija saab sealt pigem kinnitust oma eelarvamustele, mitte aga sisulist abi valiku tegemisel.

Reaalses elus teevad inimese valiku oma eelarvamustest, erakondadest, programmipunktidest, kandidaatidest, sõprade-pere arvamustest ja meediakärast tuleneva häguse segapudru põhjal. Igaühe jaoks on nimetatud asjaoludest eri kaal. Hea valimiste äpp suudaks seda kõike või vähemalt mingit mõistlikku alamosa modelleerida ja äpifitseerida.

Lõppu mõned toored märkmed meie varasematest juttudest.


Mõte
Eestlastele suunatud netileht/kogumik, kus igal inimesel on võimalik enda nime alt kirjutada, et kelle poolt ta valimistel hääletab (või hääletas) ja miks ta tegi sellise valiku. Sisselogimine ID-kaardiga, kommenteerimisvõimalus ka teiste valikutele, kuid igaühel üks peamine põhjendus, et miks kedagi valib (ei mingit kommenteerimisvõimalust), igal inimesel on võimalik valida lihtsalt valimistel osalenud poliitikud nimi ja kirjutada põhjendus.
Legend
Valimised on seaduse järgi salajased. See on arusaadav, et inimesed ei ole kohustatud välja ütlema, et kelle poolt nad hääletavad, kuid täiesti arusaamatu on ka see, et inimestel ei ole võimalust välja öelda, et keda nad valivad ja miks nad valivad. Praegune inforuum eksisteerib põhimõttel, et kes rohkem (ja osavamalt) arvab, sellel on rohkem üldühiskondlikult õigus. Miks mitte avalikustada reaalne valik ning reaalsete valikute ümbr koondada arvamused.
Ikka ja jälle räägitakse sellest, et poliitikud peaksid Internetis tugevamalt rahva/valijate suhtlema ning selgitama oma taotlusi. Tegelikult on see võimatu, sest “üks loll oskab rohkem küsida, kui seitse tarka vastata” ehk kõik poliitikud hävitataks küsimustega netis suhteliselt kiiresti. Aga kui astuda samm sotsiaalmeedia suunas ning muuta inimeste enda valikud poliitilisteks põhjendusteks.
Ilmselgelt on omaette asi see, et kuidas poliitikud kommenteerivad inimeste valikuid (reageerivad inimeste valikule ning keda poliitikud ise valivad ning millistel põhjendustel. (Neti)meedias tegelevad poliitorganisatsioonide (noortekogud) inimeste arvamusruumi suunamisega, las tegelevad siis avalikult ja oma nime alt, kuid võimalik, et päris inimesed lämmatavad poliitkäsilaste valikud ja põhjendused.
Privaatsus/avalik teema on kuumimaid teemasid netis, olgu see siis tänu Facebooki privaatsusreeglitele või lehtedele nagu Chatroulette.
Mõnes mõttes oleks ideaalis selline netileht ka inimese valimiste ajalugu. Enamus inimesi osaleb elus vähemalt kümnel valimistel, inimesed ei mäleta, et keda ja miks nad valisid 2 aastat tagasi ja 6 aastat tagasi jne. Seda oleks ju tore lugeda.

Natuke võiks ka lisaks olla materjali lisaks sellele, et ma lihtsalt oma arvamuse saan kirjutada ja teiste uusi lugeda. Näiteks kas peaks saama teisi arvamusi üles/alla hääletada, et asjalikum jutt pinnale tõuseks?

See nagu viitab poliitikute trackeri lehtedele http://poliitik.eu/ (ei tea mis neil viimane seis on, garage48 projekt), http://www.theyworkforyou.com/ ja kõik selle kamba tehtud kraam http://www.mysociety.org/projects/ USAl oli mingi UKga analoogne sait aga ma ei leia seda praegu… Kas seda ideed on mõtet duplitseerida?
Ok, inimene saab oma vanu postitusi 4 a hiljem lugeda aga kuidas ta selle saidi abil kindlaks teeb et “kuidas kandidaat sellele vastavalt on või ei ole käitunud.”. Kaasad mingi per-poliitik agregaatori-voo?

Mulle meeldiks teada, et kelle poolt ja miks mu tuttavad/must targemad inimesed hääletavad, see hariks mind. Just nimelt inimese (valija) enda kirjutada põhjendus, mis pole avaldatud meedias või kuskil muud kolmandat teed pidi minuni jõudnud. Mu arust on see igand, et valimised on salajased. See soodustab ainult susser-vusserit. Loomulikult inimesed võivad valetada oma valiku suhtes, eelkõige poliitikute käsilased vms. Aga las siis valetavad, nad nagunii valetamise läbi üritavad inimeste arvamust mõjutada, valetagu siis oma nime alt.