Valimisspämm 2007

March 26, 2007

Peale valimisi koju saabununa ootas mind postkastis ees hulk valimisspämmi. Kahju oleks ju kõike seda suure vaevaga toodetut niisama ära visata. Mõtlesin, et teen väikse ülevaate, kes mida saatis.

Isamaa ja Respublica Liit

Isamaa ja Respublica Liit

Üks isiklik ajakiri, sisu saab näha ka veebis. OK teostus, kriitpaber ja puha. Üks ajalehe formaadis spämm ja üks flaier.

Sotsiaaldemokraatlik Erakond

Sotsiaaldemokraatlik Erakond

Üks kriitpaberil ja üks tavalisel ajalehespämm, üks flaier.

Keskerakond

Keskerakond

Dirigent – kõige paksem ajakiri (60 lk). Ohjeldamatu KE spämm eri rinnetelt. Lisaks veel kolm tavalist flaierit ja üks spämm, mida ei oskagi kuhugi liigutada. Ehk võibolla “praktilise spämmi” kategooriasse, mida KE paistab järjest rohkem harrastavat. Kunagi näiteks saatis KE mulle Harjumaa bussiliinide sõiduplaanid, ilusti raamatusse trükitud ja köidetud ja puha. Aga see Oviiri spämm moodustab lahti voltides teisel pool hoopis Eesti maakaardi ilma igasuguse viiteta KE-le.

Valiku Leht

Valiku Leht, tundmatu saatja

See on kõige imelikum spämm, sest selle puhul ma ei suuda tuvastada saatjat. Kõigi teiste puhul on selge, et saatjaks on erakonnad (Eestis pole veel eriti levinud teise erakonna nime all mingi jama saatmine), aga Valiku Leht on tundmatult autorilt. Kajastab endas kõigi erakondade Harju- ja Raplamaa infot ja kandidaate + selgitavaid tekste Vabariigi Valimiskomisjonilt. Tundub, et saatja justkui olekski VVK, kes tahab, et inimesed valima läheks, ja selleks tasakaalustatud infot pakub, aga ühtegi viidet tegijatele ei ole. Paha paha. See on vist ju ka lausa kuskil reklaamiseadustes sees, et reklaami allikas/tellija peab olema tuvastatav.

Positiivse näitena lähevad kirja Reformierakond ja Rohelised, kellelt ma ei saanud ei ühtegi paber- ega e-spämmi. Meilispämmiga läks üldse hästi, ei mäleta, et seda väga saanud oleks, peale mõnede üldiste “tule valima” tüüpi kutsete.