Staten Island
October 19, 2008
Sügis hakkab kätte tulema, aga see nädalavahetus pidi tulema väga ilus. Ilm on küll juba jahe, umbes 10 C tuuris, aga päike paistab.
Hommikul mõtlesin niisiis, et teen teoks ühe reisi, mida ma olen tahtnud juba ammu teha, aga polnud siiani jõudnud. Nimelt käisin Staten Islandil.
Staten Island on üks New Yorgi viiest linnaosast. Tegelikult asuvad ka ülejäänud linnaosadest Manhattan, Queens ja Brooklyn saare peal. Bronx on ainus, mis ka tegelikult mandril asub. Aga Staten Islandil on siiski rohkem saare tunne. Kuigi sinna saab ringiga New Jersey või Brooklyni kaudu ka auto ja bussi ja muude transpordivahenditega, siis Manhattanist on kõige popim sinna sõita hoopis Staten Island Ferry praamiga. See sõit on täitsa tasuta, kestab umbes 20 minutit ja sõidu jooksul näeb ka kohalikku vabadussammast ja Ellis Islandit.
Praamisõidul näeb ka Manhattani linnavaadet, kruiisilaevu ja kajakaid.
Saarel endal alustasin 11. septembri mälestusmärgist, mis on praamisadama lähedal. Staten Islandil elab väga palju tuletõrjujaid ja politseinikke, kes Manhattanile tööl käivad, mistõttu oli siit pärit ohvreid ka suhteliselt rohkem kui muudest linnaosadest. Mälestusmärk ise peab kujutama kokkuvolditud postkaarti, mis üle Manhattani lahe WTC asukoha poole vaatab.
Saar ise on natuke rohkem “maa” kui ülejäänud New York. Ei ole väga palju suuri linnamaju, vaid pigem eeslinna tüüpi eramajad, ja autosid on kah inimestel rohkem. Kuna eriti ei olnud plaani, kuhu minna, siis tegin pakutud tunnise bussireisi, mille jooksul sõitsime jupi saart läbi ja giid rääkis huvitavaid lugusid. Näiteks ühes kohas näidati mäeküljel asuvaid ilusaid maju, millel ränk aeg ümber ja giid rääkis, et relvastatud patrullid ei suhtu külalistesse eriti sõbralikult. Majad pidid olema väga kallid (tüüpi sajad miljonid dollarid), aga ei ole müügiks, majaomanikud on Sitsiiliast pärit ja eelistavad hoida omaette. Edasi võib igaüks ise mõelda. Pidi olema viimane nende inimeste kants New Yorgi osariigis. Aga see on ainult üks saare nurgake, ülejäänud saarel käib ikka normaalne elu.
Siin on veel üks 11. septembri mälestusmärk kohalike elanike poolt. Asus üsna ebapidulikus kohas kuskil ristmikul.
Üks huvitav asi oli Verrazano sild, mis ühendab Staten Islandit Brooklyniga ja mille ehitusel on kasutatud Brooklyni silla ideid.