Säilituseksperiment

November 21, 2006

Olles pikka aega (>1 nädal) Tallinna kodust ära, mängin tagasi tulles alati ka ühte toredat mängu “huvitav, mida ma eelmine kord ära minnes külmkappi unustasin ja mis sellest nüüd, kuu aega hiljem, süüa kõlbab”. Ma küll iga kord ära minnes oma arust koristan külmkapi vanast sodist ära, aga tagasi tulles selgub, et näe, mida põnevat kõik maha ja sisse jäi.

Seekord siis selline tulemus.

Piim. Parem ei proovigi, kohe kraanist alla ja vesi peale, et ei haiseks. Aga huvitav, et tänapäeval on piim ka peale kuuajast seismist vedel? Vanasti läks ka pakipiim hapupiimaks, kui piisavalt kaua seisis? Või oli see ainult siis, kui ta külmkapist väljas seisis? Igatahes kuu aega peale “parim ennet” ei ole mõtet proovidagi. Aga samas mõnikord seisab piim ka nädal kauem kui “parim enne” ja ikka kõlbab.

Värske kurk? Üksik. Kile sees. Vist. Tuleb tunnistada, et see asi oli küll nii jubedaks läinud, et isegi ei õnnestanud tuvastada, millega tegu oli : ja ma ei mäleta, et oleks enne äraminekut ühtegi üksikut hapu- või värsket kurki ostnud. (Suletud hapukurgipurk võib säilida mitu aastat ja ka avatuna, aga kinnises purgis säilib ilusti mitu kuud. Lõpuks tuleb hallitus peale.) Niisiis otse prügisse kogu täiega, aga õnnetuseks oli see asi ka mingit löga külmkapi klaasiriiuli peale ajanud. Niiske lapiga tuli siiski ilusti maha.

Hapukoor. Raske juhtum. Iseenesest väike jupp pakis, mida pole kahju ära visata. Aga kuskilt otsast oli ka jupp hapukoort klaasiriiuli peale tulnud, mis niisama lapiga maha ei tulnud. Nõudepesuvahend puhastas seda ära, aga võttis kõvasti nühkimist. Poole nühkimise pealt tuli geniaalne mõte, et riiulid käivad ju külmkapist välja ka ja kraani all on palju mugavam pesta.

Majonees, ketšup, õli. Säilivad probleemideta, vähemalt kuu aega kindlasti. Majonees on vast kõige problemaatilisem. Luksemburgis sõin Saksamaalt ostetud majoneesi ja liitrine (kilone?) pudel kestis umbes kaks kuud ja lõpupoole oli juba vastik maitse juures. Ketšup on tänapäeval nii keemiat täis (kuigi reklaamitakse “säilitus- ja värviaineteta”, aga mina ei usu), et säilib kuude kaupa.

Munad. Kas neil on üldse mingi säilitusaeg? Ma olen söönud ka paar kuud seisnud mune ja ikka pole midagi juhtunud. Aga tuleb muidugi korralikult ära praadida (ei tea, kas nad muuks peale praadimise veel kõlbavad).

Röstsai. Noh… ei. Saial oli veel enamvähem saia kuju, aga viilud olid kõveraks kuivanud ja väikesed hallituse täpid ka peal. Ei taha.

Merevaik (sulatatud juust). “Parim enne” oli paar nädalat tagasi. Aga sees oli ainult üks väike hallituse täpp. Peale selle kõrvaldamist olid koostis, väljanägemine, lõhn ja maitse OK. Resolutsioon: kõlbab.