Rotid, taksosõit, sild, eBay, maksud ja krediidiraport

February 22, 2009

Igasugu lugusid sellest nädalast. Muidu on sündmustevaene elu, aga need asjad olid huvitavamad.

Rotid

Ühel päeval pidin minema ühest kontorist teise. (Partnerfirmad on mööda linna laiali.) Kõige mugavam on liikuda metrooga. Läksin siis metroosse, aga mida pole, on rong. Rahvas oli kõik tige nagu herilased. Tavaliselt ikka metroo käib korralikult, aga sel hetkel ei tahtnud tulla. Üks rong sõitis küll mööda, aga inimesi sees ei olnud ja ei peatunud.

Selle asemel nägin perroonil hoopis pirakat rotti. Tavaliselt nad päeval ikka metroos ringi ei käi, rohkem varahommikul ja hilja õhtul. Aga sellel rotil oli prügikasti juurde mingit asja ja nii ta siis mööda seinaäärt prügikasti juurde sibas. Minust läks umbes meetri kauguselt mööda. Aga me kumbki ei lasknud ennast üksteisest häirida. Mõnele, kes rotte rohkem kardab, oleks see muidugi suht jälk vaatepilt olnud.

Taksosõit

Hoolimata rottidest ei tahtnud rongi siiski tulla ja ma hakkasin ka hiljaks jääma. Läksin tänavale tagasi ja võtsin hoopis takso. Kummaline, et olen nii kaua siin taksosõiduta elanud. Pole lihtsalt vaja olnud. Aga nüüd oli. Ja taksosõit on lihtne – taksosid liigub siin tänavatel rohkem kui kõiki muid autosid kokku. Ajasin käe püsti ja kohe sõitiski kollane masin ette. Istusin sisse ja ütlesin aadressi ja läkski sõiduks. Selles mõttes oli hea, et metrooga sõites oleksin pidanud rohkem jalutama ja veel rohkem hiljaks jäänud.

Sild

Igal hommikul ja õhtul käin üle Harlemi jõe mineva Madisoni avenüü silla, et metroo peale jõuda. Saaks ka ilma silla ja jõeta, kui teise metrooga minna, aga jõetagune metroo on otsem ja kiirem. Sild ise näeb välja umbes selline. Kõnniteed on seal ka täitsa olemas, autoteest barjääriga eraldatud.

Sillal on tõkkepuud sulgemiseks ka, sest idee poolest peaks see sild lahti käima (mitte küll üles ega kaldu, vaid keeratakse jõele vertikaaltelge mööda ristipidi), aga kuni selle nädalani polnud ma seda silda lahtisena käinud. Sel reedel läksin tööle nagu ikka ja äkki nägin langetatud tõkkepuid. Liiklus ja inimesed seisid. Passisime seal nii 15 minutit. Üks lapsega pere seletas veel mulle, et tavaliselt pannakse sild kinni siis, kui läbisõitev laev juba lähedal on. Aga vaatasime jõel üles- ja allavoolu ja polnud seal ühestki laevast lõhnagi. Äkki ühel hetkel lihtsalt tõsteti tõkkepuud üles ja läks liiklus edasi ilma silda avamata.

Läksime siis sillatöölistest mööda ja kuulsime, et nad üritasid silda avada katsetamise vms eesmärgil, aga midagi oli neil hoopis kinni kiilunud ja üritus läks nässu.

eBay

Panin vana Macbook Pro eBays eelmise nädala lõpus müüki. Algul ei tahtnud oksjon vedu võtta, aga lõpuks läks päris hästi. Sain rohkem raha kui planeerisin. Raha sain PayPalis juba peaaegu kätte. Päris kätte saan siis, kui on kinnitatud, et ostja kauba kätte saab. Esmaspäeva hommikul lähen UPS-i ja panen paki teele.

Maksud

Varsti tuleb hakata nii Eestis kui USA-s makse maksma. Mõtlesin, et maksunduses on nii, et oled kas ühe või teise riigi resident ja maksad kas ainult ühes või ainult teises. Aga ei, tuleb välja, et on veel hulk mingeid vahepealseid pooletoobiseid staatuseid, kus maksad sõltuvalt tulu tekkimise asukohast.

USA ja Eesti maksuametid on mugavuselt täiesti vastupidised. Eesti oma kõik teavad – piisab praktiliselt ühest nupuvajutusest, et maksud ära deklareerida. USA-s midagi sellist pole. Ma saan aru, et siin on selline komme, et paljudel on oma raamatupidaja, kes siis isikliku varaga ja tšekkidega majandab. Aga ma veel pole nii suur ärikas, et peaks endale raamatupidaja võtma. Jäävad üle variandid, kas lähen maksuameti saidile, prindin sealt vormid välja, täidan paberil ja saadan postiga (öäkk!!!! ei taha) või kasutan mingit erafirmade e-maksuameti moodi teenust, näiteks Turbotax. Arvan, et teengi seda viimast, kuna mu aeg on kallim kui see raha, mis neile teenuse eest maksma pean.

Krediidiraport

Krediidiraport on siin üks tähtis dokument, mille ümber väga palju elu käib. Näiteks kui tahad laenu saada vms, siis on iga inimese kohta olemas “skoor”, mis eelneva makseajaloo jms põhjal arvutatakse. Ja on kolm firmat, kes seda teenust pakuvad: Experian, Equifax ja TransUnion.

On ka USA valitsuse kehtestatud teenus annualcreditreport.com, kus saab kõigist firmadest kord aastas tasuta enda kohta raporti tellida. Võid ise valida, kas võtad kõik kolm korraga, või üle aasta eraldi. Ma siis ühe võtsin ja tõepoolest, minu kohta on seal infot juba natuke olemas. Küll ainult pangast pärinev krediitkaart, mida ma eriti ei kasuta, aga ikkagi. Vähemalt on kõik asjad “in good standing” ehk võlgasid ega midagi sellist pole ja loodan, et see nii ka jääb.