Riigiettevõtete juhtide palgad

April 12, 2009

Vaatan kolmapäevast Foorumit, kus räägitakse riigiettevõtete juhtide palkadest. Ma pole väga täpselt uudiseid jälginud, aga ma saan aru, et Keskerakond on esitanud mingi eelnõu, kus tahetakse riigiettevõtet juhtide palga piir seada 90K kr/kuus peale. Ja kõik sõdisid, et kas see on õige või ei ole, ja kuidas ikka tuleb omavahel solidaarne olla ja mis kõik.

Keegi saate osalistest ei maininud asjaolu, et Eesti tööturg on järjest rohkem rahvusvahelise tööturu osa. Seda nii sissetuleva kui väljamineva tööjõu osas. Mina näeks hea meelega olukorda, kus Eestist lähevad pädevad inimesed välismaale mõneks ajaks tööle, aga samas ostavad ka ettevõtted tööjõudu sisse samamoodi, nagu nt korvpallimeeskondadesse tulevad külalismängijad.

90K kr kuus on laias laastus 90K $ aastas. See on siin minu ümbruskonnas hea spetsialisti või keskastme juhi palgatase. Aga kui selle raha eest üritada suurettevõtte tippjuhti palgata, naerdakse teid USA-s või Lääne-Euroopas välja. Ja kui Eestis kasvab peale põlvkond, kes on parema keeleoskusega ja rahvusvaheliselt konkurentsivõimeline, siis need, kes juhiks kvalifitseeruvad, leiavad endale juhiameti Eestist väljaspool.

Ehk siis minu meelest pole küsimus selles, et juhid saaks liiga palju palka, vaid selles, miks on üldine palgatase liiga madal. Ja kuidas me suudame majandust, tootlikkust ja ettevõtete töö lisaväärtust kasvatada nii, et 90K kr kuus oleks hea spetsialisti, aga mitte suurettevõtte juhi palgatase.