Rendörseg, majcka és étterem? Igen!

October 26, 2003

Olin nädal aega Budapestis. Tunded vastakad. Algus polnud kõige parem. Esmalt sai tõestust hüpotees, mida ma juba enne pelgasin: poole tunniga ei jõua nad mu pagasit Tallinn-Praha lennuki seest Praha-Budapesti omale ümber hiivata. Niisiis saabusin Ungari pealinna nii, nagu ma olen - isiklik keha ja riided seal ümber. Pluss mõned elementaarsed tarbed, mille ma ettenägelikult olin taskusse pistnud - pass, rahakott, hotellibroneering. Aga klienditeenindus polnud kõige hullem, sest nad tsekkasid kompuutrist järgi, et jah, teie kott istub Prahas ja tuleb järgmise lennukiga veel samal õhtul kohale ja toome hotelli ära. Normaljok.

Aga rahakott oleks vabalt võinud ka pagasis olla, sest suurest kohalejõudmise õnnest uimasena läksin kohvikusse, kus kohalikud ahvid suutsid mu rahakoti koos kõigi kaartide ja mõningase sularahaga pänna panna. Nii et langesin pickpoketeerimise ohvriks. Ja asja teeb vürtsikamaks see, et mu vennal juhtus paar kuud tagasi Budapestis täpselt sama värk. Tõsi, tal läks hullemini - jäi ilma ka gsm-ist ja juhiloast. Mul on vähemalt contingency management paigas - igasugu telefonid, passid, piletid jne jäid alles, juhiloast rääkimata. Aga sõnum on see, et vaadake ette.

Kui jätta kõrvale asjaolu, et pagasi sain kätte teisel hommikul ja raha läinud, siis tripp ise oli iseenesest ok. Sain heade inimeste abiga ära elatud ja oma online-identiteedi saab ju taastada, kui vähegi dokumente säilinud. Ja raha istub kontol ilusasti paigal, kui kaardid kohe kinni panna.

Aga nüüd ikkagi ka kohalikke tähelepanekuid.

Budapestis elab 2M inimest. Ungaris kokku vist mingi 10M. Nii et suurlinna mõõdu annab igast asendist välja. Kunagist keisririigi hiilgust on teatud määral säilinud, kuigi sovjeedi hallust kohtab seal mõnevõrra rohkem kui läänelikes pealinnades.

Söövad saiakesi, igast asendist. Pirukaid, kooke, pontššikuid, nimeta kuidas tahad. Ja kui seda müüakse metroojaamas, kus igasugu imelikud inimesed ja muud subjektid ringi kakerdavad, pole see kuigi hügieeniline.

… aga selle eest oskavad nad hästi kohvi teha ja kohvikukultuur on täiesti olemas. Viiniga päris võrrelda ei anna, aga peaaegu.

Erinevalt Pariisist, kus kindral Dietrich von Choltitz ignoreeris füüreri käsku WW2 lõpul kogu kupatus maatasa teha, sh kõik sillad õhku lasta ja me seetõttu Pariisi tema täies hiilguses võime nautida, lasti Budapestis kõik sillad WW2 lõpul õhku. Ja peale sõda taastati kõik nad esialgsel kujul, v.a üks, uus sild.

VÄGA asjalik “House of Terror”, Andrassy utca 60. Lähiajaloo okupatsiooni muuseum, mis dokumenteerib Ungari elu kahe diktatuurire˛iimi all 1941-1991, sh 1956. aasta revolutsiooni ja muid sündmusi. Veebis palju inglisekeelset ei leia, aga kohapeal oli kõik ingliskeeles. Naturaalselt rekonstrueeritud vanglakongid ja hulk dokumentaalmaterjali. Märksa suurejoonelisem kui Läti vastav asutus, Läti ju väiksem riik kah. Tuleb tunnistada, et pole Eesti vastavasse muuseumi veel jõudnud, aga kardan, et pean pettuma.

23. oktoober on Ungari 1956. aasta ülestõusu aastapäev. Sattusin rahvakogunemisele, kus oli vist mingi 10K inimest ühe platsi peal, kes seda siis lippude lehvides mälestasid. Väga natsionalistlik-patriootlik värk, aga ilus. Eestlased võiks kah oma riigist rohkem lugu pidada.

Nad armastavad seal vägevaid purskkaeve kaubanduskeskustesse ehitada. Mitte mingeid niresid nagu siin, vaid ikka tõsiselt suuri kaskaade, mis ühtlase rütmiga oma juga pikaks ja laiaks venitavad ja suuri jugasid väikestega osavalt kombineerivad. On lausa, mida vaadata, mujal olen selliseid harva kohanud.

Omapärane on ka see, et ühesse shoppingukeskusesse on loomaaed ehitatud. Või täpne olles okeanaarium-tropikaarium. Eksponeeritakse siis vihmametsa ja d˛unglit ja seal elavaid elukaid, krokodille jms, umbes nagu Tallinna loomaaia troopikamaja. Ja teises otsas on väga suur valik magevee- ja ookeanikalu ja muid mereelukaid. Sealhulgas haisid, kelle basseini alt/seest saab vastava tunneli kaudu läbi jalutada. Väga kaunis. Ja siis tuled sealt haikalade juurest välja ja padavai shoppingule edasi.

“Rendörseg” on muideks ungari keeles politsei (ja “rendör” on politseinik - peaaegu nagu Texas Ranger :), “majcka” on kass, “etterem” on restoran ja “igen” on “jah”. Nii et kust asendist eesti ja ungari sugulaskeeled on, seda ma ei tea. Vesi on “viz” ja käsi on “kez” ja paar sarnast sõna oli veel, aga sellega asi vist ka piirdub.