Pult ja foor

November 29, 2004

Hulga raha eest moderniseeritakse Tallinna ühistransporti. Mis saaks kellelgi selle vastu olla? Ainult konkreetne tehniline lahendus tekitab küsimusi. Projektiga tegelev Kaupo Reede:

“Bussijuht saab puldiga mõjutada, et punane tuli muutuks fooris roheliseks,” täpsustas Reede. Kui mõlemalt poolt ristmikku tulevad bussid ja nende juhid vajutavad puldile, saab eelisõiguse see, kes jõudis vajutada enne, pakkus Reede. “Kindlasti ei hakka roheline tuli põlema mõlemale korraga,” välistas ta. </em>

Andke andeks, aga mis pagana pult? Kui juba ehitatakse raadiosüsteem, siis pole keeruline bussidesse ka transpondereid panna, et need ise enda tulekust teataks, ilma et bussijuht peaks mingi puldiga jaurama. Kui on näiteks üks pult per buss ja bussijuht sellega õhtul koju jalutab ja hommikul haigena tööle ei tule, ongi sisteem tuksis. Nii et kui juba teha, siis ilma puldita. Aga selle kõrval võiks ka liinivõrgule tähelepanu pöörata, et inimesed ühistranspordil ka mõtet näeks, ja tippajal busse lisada, et nad neisse ka ära mahuks. Ja töötada bussiväliste võimaluste, nt rongide ja trammide kallal. Rongidel on selline prioritiseerimisvõimalus juba aastakümneid eksisteerinud, kutsutakse raudteeülesõidukohaks.