Prillikivi 2015 kokkuvõte

January 01, 2016

Aastavahetusel passib teha kokkuvõtteid. Veidi Prillikivi hetkeseisust ja plaanidest.

Arvud

Kõige huvitavam ehk kasutajate arv. Prillikivi tuli välja 28. septembril 2015 ehk on saadaval olnud umbes kolm kuud ehk Q4 2015 (2015. aasta neljas kvartal). Selle aja jooksul on Prillikivi enda seadmesse paigaldanud 335 inimest, kellest reklaamide peitmise on ostnud 122. (Sealjuures peaaegu pool ehk 143 paigaldust ja 48 müüki tuli esimese nädala jooksul.)

Tuluna olen teeninud mõnisada eurot—omaenda paradiisisaart selle rahaga ei osta, aga aitäh siiski kõigile, paar peenemat õhtusööki saan küll teha.

Uuendused

2015. aastal oli Prillikivil paar uuendust. Lisasin Äripäeva toe, parandasin ühe filtri Delfis iPadil, lisasin võimaluse filtrite kategooriaid ise sisse ja välja lülitada, parandasin ka ühe tehnilise probleemi.

Oli hüpotees, et meediasaidid hakkavad oma koodi muuta, et filtritest mööda minna. Ükski sait seda ei teinud ja ilmselt ka ei tee, kuna kasutajanumbreid vaadates oleks see mõttetu tegevus, Prillikivi on ja ilmselt ka jääb liiga marginaalseks, et reaalsele reklaamivaatamisele mingit mõju avaldada.

Plaanid

Hetkel Prillikiviga seoses erilisi plaane 2016. aastaks pole. Kõik toimib ilusti ja stabiilselt.

Paar kasutajat on küsinud, kas saaks sama lahendust ka Maci Safarisse. Tehniliselt on see võimalik—ma pole jõudnud veel uurida, kuidas vastava laienduse pakendamine kõige mugavam oleks. Mida rohkem küsijaid, seda kiiremini ma selle ette võtan, nii et küsige julgelt :)

Üks plaan on teha ka pilvepõhine filtrite uuendus. Toote mõttes seda vaja eriti pole, kuna olemasolevad filtrid töötavad ilusti ja ei vaja tihti muutmist, aga tehniliselt oleks mulle endale huvitav CloudKiti siseelusse süvenemine. Samas on uuel aastal töö ja pereelu kõrvalt muudeks projektideks päris vähe aega, nii et ei luba endale ega teistele selle kohta midagi.

Kuna 2016 toimuvad ka kommentaarimaailmas muutused (vt järgmine lõik), võib küsida, kas Prillikivi hakkab kommentaaride osas kuidagi teisiti käituma? Minu vastus on, et ei hakka ja kõik jääb tööle nagu seni: kommentaaride blokeerimine on vaikimisi sisse lülitatud ja kõigile tasuta saadav, samas saab selle soovi korral ise välja lülitada.

Kommentaarid Eesti massimeedias 2016

Prillikivi lähtekohtadest kirjutasin juba varem, viitasin seal muuhulgas ka Raul Rebase arvamusele.

2015. aasta viimastel päevadel käivitus diskussioon uue hooga, kui Postimees teatas, et ei luba 2016. aasta veebruarist enam anonüümset kommenteerimist. Veel arvamusi: Ahto Lobjakas, Hans H Luik, Allan Martinson.

Minu jaoks ebameeldivas mõttes uus tase ja halb üllatus oli, et 30. detsembri Aktuaalses Kaameras oli Postimehe kommentaaride keelamine esiuudis. Rain Kooli ja teised tähtsad inimesed rääkisid teemal tähtsate nägudega. Raputasin pead ja ei suutnud uskuda, millega meie meedia lipulaev tegeleb. You gotta be shittin me, ütleks inglise keeles. Olen korduvalt öelnud, et kommentaarid tänasel kujul on mürk ja saast ja see saast kandub üle ka kommentaaridele kui meediumile tervikuna, vähemalt sellisel kujul nagu neid Eesti massimeedias leida võib. Nüüd on see saast asunud siis ka AK uudiseid mürgitama.

Mida vähem kommentaare lugeda, kirjutada ja neist üldse teemana rääkida, seda parem igaühele eraldi ja meile kõigile tervikuna. Hakkasin Prillikivi ehitama selle pärast, et ma ei soovinud Eesti massimeedias kommentaare lugeda ega soovi seda ka jätkuvalt. Just sel põhjusel on kommentaaride eemaldamine Prillikivi poolt kõigile ka jätkuvalt tasuta saadaval ja paljud kasutajad on mulle selle eest aitäh öelnud.

Mida muudab minu ja Prillikivi jaoks, kas kommenteerimine on anonüümne või mitteanonüümne? Mitte midagi. Kommentaarid tervikuna on nii sügavale solgiauku uppunud, et sealt välja ronimine nõuab märksa suuremat pingutust kui kasutajate identifitseerimise detailide üle arutlemine.