osale.ee vs StackExchange

December 02, 2009

osale.ee vs StackExchange

Panin Twitterisse uitmõtte:

osale.ee võiks üle viia stackexchange.com platvormile. Badge’id oleks lahedad. Võiks neid ka Eesti keskkonnale kohandada… “Populaarne.”

Hille Hinsberg Riigikantseleist palus asja selgitada. Proovime.

Alustuseks tuleb öelda, et nagu paljud minu uitmõtted, ei mõelnud ma seda päris nii tõsiselt, et kohe hommepäev teeks ära. Näiteks tõlkimine oleks omajagu tööd. Aga proovime siiski lahti seletada, miks minu meelest StackExchange nii osale.ee-st kui ka paljudest muudest kommuunikeskkondadest parem on.

Taustast. stackoverflow.com on programmeerijate foorum, mis avati 2008. aastal. Selle autorid ehitasid selle, sest neile tundus, et kõik senised foorumid on nõmedad (mida ma võin ka kinnitada). Polnud head lahendust, kuhu kõik tulla ja omavahel mõistlikult rääkida saaks, ilma et mingid reklaamid neile näkku karjuks või liides ebamugav oleks. Stackoverflow on saanud foorumina tehnoloogide seas väga populaarseks ja sel aastal tehti selle foorumi tarkvara StackExchange nime all kõigile kättesaadavaks. Näiteks on ka Eestis sama tarkvara peale hiljuti püsti pandud pinu.ee. Aga foorumi teema ei pea ju ainult tarkvaraga seotud olema, vt nt moms4mom (kui roosa/lilla välja jätta, siis on nende värvikujundus natuke osale.ee moodi).

Ja tulles osale.ee juurde, siis vaatasin, et seal on kolm olulist osa: “ideed”, “konsultatsioonid” ja “seadused”. See viimane on otsingumootor, mis skoobist väljas, seega räägiks ideedest ja konsultatsioonidest. Ja miks ma arvasin, et StackExchange oleks ehk huvitav lahendus: sisuliselt on osale.ee ju foorum, kus head ideed peaksid pinnale jääma. Lihtsalt idee võib algatada “igaüks rahva seast” (ideed) või volitatud isik (konsultatsioonid). Aga ideaalis võiks ju nende mõtete ümber tekkida kogukond, miks mitte seal omad liidrid, toimub samamoodi üles ja alla hääletamine jne.

On paar osale.ee omadust, mida StackExchange platvormiga ei saa realiseerida, nt teemade sulgemine teatud aja möödudes. Aga selliseid “ärireegleid” saab ka käsitsi jälgida, kui see oluline on.

Siin on väike ekraanipiltide valik osale.ee-st, stackoverflowst ja pinu.ee-st.

Picture 1.png

Picture 2.png

Picture 3.png

Picture 4.png

Picture 5.png

Picture 6.png

Picture 7.png

Picture 8_1.png

Osale.ee puhul on palju ebaolulisi detaile, mille üle norida võiks, nt sisule on väga vähe kasulikku pinda pühendatud, väga palju navigatsiooni (miks nt on ideed ja nende kommentaarid eraldi tabidel ja ma ei näe neid koos) jne. Aga detailidest olulisem on üldine tunne (ingl k “gist”), mis neid saite kõrvuti vaadates tekib. Ma ei saa midagi parata, et osale.ee jätab tuima mulje. Seevastu Stackoverflow-s ja pinus “elu käib.” Tekivad ja kaovad uued teemad, omavahel rääkides on kohe aru saada, kes on kes. Osale.ee-s näiteks pole profiilide osa üldse esile toodud. Stackoverflow-s on igaühel alati profiililehekülg, mida teised näevad, ka siis, kui inimene pole viitsinud midagi enda kohta kirjutada, siis on lihtsalt natuke tühjem.

Stackoverflow asutajatelt küsiti, mis on hea kogukonna suurus. Nad vastasid, et asi läks mürinal käima, kui jõuti 1000 kasutajani. Eesti mastaabis oleks see ju täiesti saavutatav mõistlik arv. Aga siis peab toetav kasutajakogemus natuke äkilisem olema kui praegune osale.ee.

Ma ei usu, et StackExchange oleks 1:1 osale.ee eesmärkide jaoks üle võetav, kuigi mööndustega pole see ka välistatud. Pigem on see mõeldud provokatsioonina ja mõtlema ärgitamisena, et kasutajakogemust õiges suunas nügida.