Mis seob ETV levi ja elektriliine?

January 07, 2011

Mart kirjutas EPL-is asjaliku jutu ETV levist. Ma olen ise pidevalt sama rauda tagunud, kuidas igasugu põlveotsas tehtud arhiivid spetsiaaltoodetele vastu ei saa. Ja ETV võiks kas Youtube’i, Facebooki või mõne muu kanali kaudu ka mu iPhone’ile ja iPadile jõuda, kuna nende praegune arhiiv seal ei toimi.

Sama teemat natuke üldistades ja pealkirja juurde tagasi tulles jõuame järeldusele, et tänapäeva tooteid üleüldse iseloomustab fragmenteerumine ja spetsialiseerumine. Näiteks Eestis lahutati mõni aeg tagasi elektri tootmine ja selle tarbijani toimetamine, sellega tegelevad nüüd eraldi firmad. Kui vanasti olid tootmisettevõtted tohutult vertikaalselt integreeritud, omades nii levivõrku kui terveid linnu oma tehaste ümber, siis tänapäeval toimub pidev tükeldamine.

Ka meedias pole sellises tükeldamises midagi uut. ETV näiteks ei tooda telereid, milles neid näidatakse. Sealt pole liiga suur hüpe edasi mõelda, kas programmi tootmine ja selle eetrisse paiskamine peavad tingimata sama sildi all käima. Või näiteks lehele sisu tootmine ja selle putkadesse müüki viimine. Eesti Ekspress taipas, et need ei pea seotud olema, ja hakkas levima iPadile, mida ametlikult Eestis veel müügiski pole. Vt ka Rain Kooli meediakommetaari, kas internet on lehtede põhitegevus. Ja kõrvale, kuidas postimees.ee pole Postimees.