Minu arvutid

August 04, 2006

Küsiti minult, mis arvutid mul olnud on. Huvitav meelde tuletada, kuigi kõiki aastaarve ei suuda enam taastada.

Esimene oli ZX Spectrum ehk “Sinclair”. Vist aastast 1987 või nii. Ainus, mis ma temaga teha oskasin, oli mängimine. Salvestusseadmeks oli suur kodune kassettmakk, kuhu siis line in/out pordi kaudu see arvutt ühendus. Panid play ja laadis programmi sisse. Kuna aga lisaks line outile oli ka audio out port makil, mida arvuti ei kasutanud, siis arvas makk, et mahamängitav asi on vaja ka kõlaritest välja lasta ja tulemuseks oli õudne müra. Selle vastu sai kasutatud innovatiivset lähenemist, et üks väike pintsel pistetud sabapidi kõrvaklappide (audio out) auku, siis arvas aparaat, et kõrvaklapid on seal küljes ja enam ei teinud müra.

Järgmine aparaat oli klassikaline C64. Noh ütleme umbes 1990 või nii. Sel ajal ma kah veel progemisest suurt midagi mõistlikku ei teadnud ja kah mängisin peamiselt. Salvestuseks oli tal 5.25” flopidraiv, nii et ei mingit lintidega möllamist enam. Ja eraldi mustvalge monitor oli ka, aga see läks tuksi ja hakkas värelema, nii et siis tükk aega elasin väreleva pildiga. Ja printer oli tal ka, nii et sai lausa tekste töödelda ja puha.

Siis kuskil 90ndate algul oli suur sündmus, esimene PC. Pilt oli tal vist EGA ja vinti oli tubli 20 MB. Sinna jääb ka minu esimene viiruserünnak, nimelt ründas mind Form ja hävitas kogu ketta sisu ära. Aga sellegipoolest tegin seal natuke ka QuickBasicuga asju. Ja esimesed arvutivõrgu katsetused olid ka vist just selle aparaadiga, nimelt helistasin Fidonetti ja mujale BBS-idesse 1200 bps kiirusega. Aga see oli kõik veel enne kõnealustustasu, nii et see oli ok.

Järgmine arvutt oli juba 386DX40 ja mustvalge VGA-pildiga. Aga varsti tekkis ikkagi värviline pilt Ja modemiks tuli varsti 9600 bps, mis tundus sel hetkel megakiire. Sai surfatud BBS-ides ja Fidonetis ja ikka mängitud ka.

Edasi läheb pilt nats ähmaseks. Vist oli järgmine Pentium-133, mis oli esimene aparaat, mis sai enamvähem uuest peast ostetud. Aga sellest ei meenu midagi märkimisväärset.

Ja viimased kaks olen ise ostnud, vist oli nii, et 2001. aasta kevadel Pentium 4, vist 1.6 GHz ja 512M RAM ja NVIDIA GeForce MX4, ja nüüd 2003 sügisel Pentium 4 3 GHz ja 1G RAM ja NVidia GeForce FX5900 video. Mudelid on siis valitud selgelt mängimise suunaga, aga kõlbab ka kõike muud teha, mida koduses majapidamises ette tuleb :-)