Mida ma oma uues töökohas teen

July 05, 2010

Minult küsitakse ikka, et mida ma tööl teen, millega firma tegeleb ja mida ma ise teen. New Yorgis oli sellele raske vastata, sest tööandja ei soovinud end avalikult eksponeerida ja ka tegevusvaldkond oli muutuv ja segane. Aga praegu on asi märksa lihtsam.

Alustame tööandjast ehk Intuit Inc nimelisest firmast. Euroopas teavad teda väga vähesed, sest nende tegevus toimub 95% ulatuses USA-s. Aga tegelikult on tegu USA 10 suurima hulka kuuluva tarkvaratootjaga, kelle tegevusvaldkond on eraisikutele ja väikefirmadele suunatud finants- ja raamatupidamistarkvara. Nende tuntumad tooted on raamatupidamistarkvara Quicken ja e-maksude tarkvara TurboTax. Nimelt on USA-s päris keeruline maksusüsteem ja süsteemi lihtsustamiseks on sarnaselt Eestile olemas e-maksude võimalus. Aga erinevalt Eestist ei tule e-maksuamet mitte riiklikult maksuametilt ja tasuta, vaid selleks tuleb erafirmalt, nt Intuitilt osta eraldi toode TurboTax.

Võib ju vaielda, et kas see on parim süsteem, aga tegin eelmisel aastal oma USA maksud TurboTaxi abil ja tuleb tunnistada, et selle kasutajaliides on palju mugavam kui Eesti e-maksuametil. Eestis on tegu vahendiga, mille kohta inglise keeles ütleks “glorified database editor” ehk pidulikult pakendatud andmebaasi kasutajaliides, kus tuleb tabelisse oma andmed sisestada, aga TurboTaxi on kasutajakesksema lähenemisega ja maksude deklareerimine seisneb küsimustele vastamises (“kas töötasid kogu aeg ühes osariigis? jah/ei, kas sel aastal said investeeringutest tulu? jah/ei”), mille põhjal siis nii föderaalne, osariiklik kui ka kohalik “linna/valla” maksudeklaratsioon kokku pannakse ja ära esitatakse.

Mint.com oli Intuitist eraldi startup, mis pidas Quickenit enda suurimaks konkurendiks. 2009. aastal ostis Intuit Minti lihtsalt ära ja suurimatest konkurentidest said hetkega kolleegid. Eks aeg näitab, mis sellest loost saab, aga siiani on kõik hästi läinud ja Intuit laseb Mintil üsna iseseisvalt enda tiiva all edasi tegutseda ja populaarsust kasvatada. Loomulikult mõned inimesed ka lahkusid, aga enamik asjalikku rahvast jäi alles ja suure firma tiiva all on mõneti lihtsamgi toimetada.

Minti töövaldkonnast ja tootest – USA-s on üsna tavaline, et inimestel (ka minul) on päris mitu pangakontot ja krediitkaarti, millest ülevaate saamine on paras jauramine, sest netipankade liidesed pole kuigi sõbralikud. Mint laseb inimestel enda Minti konto siduda oma kõigi netipankadega, misjärel ta imeb netipankadest inimeste tehingute andmed sisse ja lööb need mõistuspärastesse kategooriatesse “Söök”, “Kodu”, “Auto” jne. Seega, kui ma lähen oma Minti kontole, saan ma hetkega ülevaate kõigist oma finantskontodest, laenudest, investeeringutest jne. ja näen, kust raha tuleb ja kuhu läheb. Saan teha eelarveid stiilis “kuus kulutan söögile mitte üle 500$” ja jälgida selle täitmist. Nii USA-s kui mujal maailmas, ka Eestis, ei ole netipangad selliste igapäevatehingutest kaugemale ulatuvate tegevustega eriti hästi toime tulnud ja Mint on üsna ja kasvavalt populaarne.

Tegeleme ka uute asjadega, mis netipankadest kaugemale jäävad. Üks huvitavaid uusi omadusi, “Goals” ehk finantseesmärgid, tuli just neil päevil välja ja rõõm on öelda, et kuigi olen Mintis uus, on jupike ka minu koodi juba avalikus tootes sees :) Goalsi mõte on siis aidata inimesi oma pikemaajalisemate eesmärkide täitmisel, olgu selleks siis uue kodu ostmine või reisile minek. Saan näiteks öelda, et perega reisile minek maksab 5000$ ja soovin selleks säästa 500$ kuus, järelikult kulub selleks 10 kuud. Mint jälgib selle eesmärgi täitmist ja aitab ka omalt poolt kaasa. Lisainfo saamiseks võib vaadata meie juhataja Aaron Patzeri videot, kus ta Goalsi mõtte lähemalt lahti seletab.

Minu töö on parim, mida võin soovida – asun sellise põneva firma epitsentris ehk tooteosakonnas. Mintiga kaasneb päris palju toetavaid tegevusi nagu klienditugi, äriarendus, tarkvaraarendus jne. Aga just tooteosakond on see, kes välja mõtleb ja paika paneb, kuidas klientidele välja paistev toode välja näeb ja toimib. Ehk siis tuleb meile nii oma peast kui väljastpoolt palju uusi ideid, mida Mint peaks tegema. Minu ja teiste disainerite ülesanne on need ideed mingisse söödavasse vormi ehk erineval tasemel teostatud tooteprototüüpidesse valada ja äripoole, inseneride ja teistega kooskõlastada. Kui kõigil osapooltel on ühine arvamus, et jah, see on see, mida teha tahame, siis liigub idee edasi teostusesse, kus tuleb siis kätt pulsil hoida, et insenerid asja tõepoolest disaini alusel ka õigesti teostaksid. Ehk siis saan tegeleda nii disaini, prototüüpimise, veebiarenduse kui muude põnevate tegevustega, ja mulle on abiks ja toeks suurepärane disaini- ja tootemeeskond.

Kui maailmas leidub palju inimesi, kes ei ole oma tööga päris rahul, siis mina võin praegusel hetkel küll öelda, et olen väga rahul sellega, mida teen, ja tunnen, et olen just õigesse kohta sattunud.

Asi, mida Minti kohta tihti küsitakse, on see, kas ta jõuab ka mujale maailma. Näiteks mul on pangakontod nii USA-s kui Eestis ja julgen praegu öelda, et Minti abil on mul oma USA rahadest palju parem ja sõbralikum ülevaade kui Eestis toimuvast, sest nagu öeldud, ei hiilga pangad kuskil maailmas eriti oma kasutajasõbralike lahendustega. Selle kohta saan ainult öelda, et eks elu näitab. On ka proovitud Minti-sarnaseid lahendusi Euroopas teha, aga siiani pole neist ükski niivõrd käima läinud, et nimetada tasuks.