Majanduskriisist New Yorgi ühistranspordi näitel

January 09, 2009

Minult küsitakse tihti, et kas majanduskriis mulle ka praegu kuidagi välja paistab. Võib siiani õnneks öelda, et ptüi-ptüi-ptüi, mitte eriti – firma igapäevatöö on kriisist puutumata, kuna hetkel tegeleme puhtalt arenduse ja mitte müügiga. Samuti ei ole tuttavaid siiani vallandatud ja kriisist kuulen siiani peamiselt uudistes, mitte tuttavate ja kolleegide käest. Üks lootus on kriisiga seoses see, et äkki üüriturg läheb natuke paremaks ja õnnestub suvel korter odavama vastu välja vahetada.

Aga nüüd paistab, et kriis tuleb kätte ühistranspordis. Vaatan siin aeg-ajalt NY1 kohalikult kanalilt kohalikku hommikutelevisiooni ja seal on silma jäänud, et New Yorgi osariigi ja linna eelarved on kõik miinuses. Ja ega mul pole sellest suurt muidu midagi, aga üks väga oluline organisatsioon on siin MTA ehk Metropolitan Transportation Authority, mis jooksutab väga suurt osa New Yorgi ühistranspordist, sh kogu metrood ja paljusid bussiliine. Ja kuna ka MTA eelarve on miinuses ja igapidi ära optimeeritud, siis ütlevad nad, et ei ole muud varianti, kui et peavad metroo- ja bussipileti hindu tõstma. Hetkel maksab üks metroo- ja bussisõit mulle $2, aga varsti võib hakata hoopis $3 maksma, nagu ettepanekutest näha.

Välja on pandud pikk veebileht planeeritavate muutustega. Ja juba on ka metroojaamades plakatid muutuste kohta väljas. Kõlab päris ähvardavalt, sest lisaks hinnatõusule pannakse hulk liine lihtsalt kinni ja vähendatakse klienditeenindajate arvu jaamades. Ja kuigi natuke aitab hinnatõusu kompenseerida see, et ühistranspordile kulunud raha on maksuvaba (muide minu meelest päris hea idee ühistranspordi kasutamise soodustamiseks!), siis lõppkokkuvõttes tuleb see raha ikkagi minu taskust.

Nii et kriis on käes, hinnad tõusevad. Vist suvest on juba uued hinnad. Loodame, et kuskilt mujalt mingit kirvest selga ei lööda ootamatult.