Laua kõrgus ja arvuti taustvalgustus

October 05, 2010

Ostsin endale uue iMaci. Kohe tekkis kari uusi muresid. Kui läpaka taga mingis suvalises asendis küürutada, siis ei panegi neid justkui tähele, aga kuna uus arvuti on igapidi parem kui vana läpakas, siis sellega seoses võimenduvad ka igasugused ergonoomikamured.

Esiteks tundus mulle, et kodus on laua kõrgus vale. Mul on Ikea reguleeritavate jalgadega laud, nii et kõrgust saaks kruttida, aga mis on õige? Kodus mõõtsin, et on 68 cm. Töö juures tundus, et laud on kuidagi õigema kõrgusega, ja mõõtmine andis tulemuseks 74 cm. Mis seal siis ikka, krutime kõrgemaks. Kodus Aeroni tool on kah õnneks reguleeritav.

Järgmine mure oli valgustus. iMac peegeldab jubedasti ja varem istusin seljaga akna poole. Nüüd pole see enam hea mõte, sest päeva ajal peegeldab jubedalt aknast tulevat valgust. Pidi laua kuidagi teistpidi keerama, et aknast valgus paremini paistaks.

Kuidas aga oleks mõistlik töökohta pimedal ajal valgustada? Peamine probleem on kontrast ekraani ja ümbritseva vahel. Ruumi üldvalgustus on mul liiga nõrk, et seda kompenseerida. Kohtvalgustus küll on mingisugune olemas, aga see kas jällegi peegeldab ekraanilt või valgustab kuskile imelikus suunas. Ühesõnaga oleks vaja mõistlikku taustvalgustust.

Ma kasutan viimasel ajal kohtvalgustuseks päris palju LED-valgusteid laua- ja põrandalambi näol, millega võib üsna rahule jääda. Mõtlesin niisiis välja, et taustvalgustuseks oleks abiks arvuti tagaküljele panna LEDid, mis tekitavad sujuva valguse arvuti ümber ja kontrastiprobleeme vähendavad. Mõeldud-tehtud, jalad selga ja Ikeasse, kellel on vastav toode igati olemas. Tegu siis neljast ribast koosneva LED-valgustiga, millest iga riba parajasti ühe serva peale sobib.

Ribad arvuti küljes.

Juhtmed küljes, valguse katsetus. Juudi jõulupuu.

Eestvaade valgustatud toas.

Võrdluseks valgustatud toas siis, kui LED-id on välja lülitatud.

Pimedas toas ilma LED-ideta.

Pimedas toas LED-idega. Üsna efektne pilt. Aga samas praktiline ka.

Ega need mobiiliga tehtud pildid ei pretendeeri mingisugusele täpsusele. Näiteks viimasel pildil tegelikult kontrast toas on oluliselt inimsõbralikum, hiir ja klaver on tegelikult ikka näha ka.

Õige natukene on see viimane setup veel lahja. Kui ühe laualambi juurde lisan, on juba päris hea. Pole veel ideaalne, aga ajab asja ära, kuni mingi parem mõte tuleb.