Kuidas meeleolu tööd mõjutab

June 25, 2008

Huvitav postitus. Ja samas saan selle kohta ka öelda, et “mulle räägiti koolis sellest” :) mitte küll laste ja kooli kontekstis, vaid laiemalt, kuidas üldse mõjutab meeleolu tööd ja inimese võimet uut infot vastu võtta ja töödelda.

Nimelt on olemas terminid “positive affect” ja “negative affect”. Ma ei tea, kuidas oleks siin “affect” kõige parem eesti keeles öelda, näiteks “tuju”? Aga igatahes laias laastus tähendavad need head ja halba/kurba tuju. Ja esimesel juhul on inimene palju vastuvõtlikum uutele ideedele ja suudab neid ka ise paremini genereerida, mistõttu sobib selline meeleolu näiteks disainikoosolekuks. Sellega seondub ka tõdemus, mis selgitab nt Apple’i ja teiste hästidisainitud toodete müüjate edu: kui asi näeb ilus välja, siis tajub inimene, et see töötaks justkui paremini.

Seevastu “negative affect” tähendab, et inimene on keskedunud konkreetsele ülesandele ja võib tekkida “tunnelnägemine”, mistõttu tuleks näiteks kasutajaliideses kõik olulised käsud väga kergesti leitavaks teha, sest vastasel juhul ei pruugi inimene neid tähele panna. Klassikaline näide on lennujuhtimisteenistuses töötamine.