Kui palju privaatsust me vajame?

July 22, 2003

John Gilmore on tegelane, kes oma paljude tegemiste hulgas sõdib USA valitsuse vastu ja tahab õigust USA sees lennukiga anonüümselt ilma dokumenti näitamata lennata. Hiljuti visati ta lennukist välja, sest ta kandis rinnamärki “Suspected Terrorist” ja keeldus seda ära võtmast. Loe ka pikemat artiklit.

Ma hakkasin mõtlema, kuidas meil Eestis sellega on. Mastaabid on vist mõnevõrra teised, aga ka meil on riigisisesed lennud. Ma pole kunagi näiteks Kärdlasse lennanud - kas teie olete? Kas seal nõutakse dokumenti? Näiteks praamiga Saaremaale või bussiga Tartusse sõites ei nõua keegi midagi, kui täispileti ostad. Aga üliõpilaspiletit pead siis näitama, kui soodukat tahad. Loogiline.

Üldiselt mulle tundub, et privaatsuse vs avaliku huvi teljel on Eestis asjad enam-vähem paigas. Inimestel pole probleemi sellega, et neile dokumendid välja antakse, aga näiteks USA-s või UK-s sõdivad inimesed millegipärast selle vastu, et valitsus neid üleüldse kuidagi identifitseeriks. Minu meelest on see nonsens, sest riigil peab olema kasvõi mingisugune ülevaade sellest, kes seal elavad ja millega nad tegelevad. Samuti pole kuulda olnud, et Eestis oleks valitsus erinevalt USA omast terrorismivastases võitluses ogaraks läinud ja suvalisi inimesi ilma põhjuseta kinni hoiaks. Ja pole ka probleemi, et kui ma nt kaardiga maksan, siis see läheb kuhugi kirja, sest Eesti pangad hoiavad oma andmeid üldiselt hästi ja eriti spämmima ei kipu. Nii et keep up.