Kord majas?

February 03, 2004

Täna näidati filmi Iraanist. Seal on teatavasti islamistlik valitsus ja kõik katsed riiki ja usku lahutada on juba ette nurjumisele määratud. Ametlikud ja mitteametlikud salapolitsei rühmad kannavad hoolt, et teisitimõtlemine kähku ja efektiivselt ära hävitada. Ja üks Kanada ajakirjanik, kes julges seda jama filmima minna, löödi Iraanis lihtsalt maha ja surnukeha keeldutakse välja andmast.

No hää küll. Iseenesest pole see uudis, et sellistes režiimides inimestega jõhkralt ringi käiakse. Küll aga hämmastas mind Haljand Udami jutt, kes enne filmi seda kommenteeris. Kirjade järgi on siis tegu Eesti ühe parima islami ja araabia kultuuri ja sealsete keelte tundjaga. Seda ta võib ju iseenesest olla, aga jutu järgi on minu jaoks nüüd ikkagi tegu tühise ja mõttetu vanamehega. Näiteks arvas ta, et mis siis, et inimesi kraanade otsa üles puuakse ja kividega surnuks loobitakse. Mis siis, et löömamehed tungivad keset ööd ülikoolide ühiselamutesse ja seal inimesi lambist surnuks peksavad. Mis siis, et tudeng demonstratsioonil verise T-särgi näitamise eest kaheksaks aastaks vangi pannakse. Mis siis, et naistel pole ühiskonnas mingeid õigusi - eelmisel ja üle-eelmisel sajandil olla meil samamoodi olnud? Vähemalt on riigis kord majas. Sama loogika järgi võiks ka arutleda, et Stalini ja Hitleri ajal oli kord majas ja režiimid igati normaalsed.

Get a life, papi. Sinusugused ššovinistid ongi genotsiidi ja kannatuste põhjustajad. Ma olen alati arvanud ja uskunud, et inimese teaduslikud ja ametialased saavutused ei ole sugugi kooskõlas sellega, kui palju temast peaks n-ö reaalses elus lugu pidama.

Selles mõttes mulle hirmsasti meeldis, et teda küsitles Astrid Kannel, kes on ETV-s selline asjaliku olemisega reporter ja kes pidi südari saama, kui ta Udami käest pahaaimamatult küsis, et miks siis noored ei või kuulata poppi ja rokki ja miks nad ei või riides käia nagu noored New Yorgis, isegi kui nad tahaks. Udam kobises umbes, et no aga nahui on siis vaja kuulata sellist jama. Kus nüüd tuli ütleja välja, mõtlesin mina!
Mine oma laborisse tagasi, papi. Mine tee oma teadust ja uuri manuskripte, aga ära julge minu silma all tulla võtma sõna teemal, kuidas teised inimesed peavad või ei pea elama, ja et usu nimel inimeste tapmine võiks kuidagi õigustatud olla.
Loomulikult, selles filmis oli hulk kahtlaseid asju. Näiteks, kes pagan kogu aeg kaamerat hoidis? Jutu järgi käis tädi ajakirjanik Iraanis ringi üksi. Aga ikkagi sellist šovinistlikku juttu eestlase suust 21. sajandil kuulda oli kuidagi kummaline.