Kolimine -- korterite võrdlus

August 23, 2009

Olles nüüd nädal aega uues kodus elanud, saan seda võrrelda nii Pittsburghi kodu kui eelmise New Yorgi koduga. Mis neil siis vahet on?

Hind

Ega siin mingit saladust pole. Pittsburghis maksin suure kahetoalise korteri eest 1010$ + elekter, NYCis eelmise kodu eest 1655$ (kõik kulud sees), nüüd uues kodus 1050$+elekter+pliidigaas (siin on igal pool gaasipliidid). Sääst ju päris kõva.

Müra

NYC eelmises kodus oli (torude kolin), uues kodus pole. Võit.

Prussakad ja muud elajad

Ei ole nii, et Ameerikas on ainult imedemaa ja kõik puhas ja ilus. Prussakad ja muud lutikad ja elajad on siin päris kõva probleem. Metroos olen ka näiteks rotte päris palju näinud. Eelmises kodus nägin ka palju prussakaid, aga mind, vana Lasnamäe-hunti see muidugi ei üllatanud. Poodides on siin prussakamürk ilusti saadaval, nii et poetasin mürgi korteris igale poole laiali, ja prussakaid nägin sellegipoolest aeg-ajalt köögis ja vannitoas. Aga kuna nad mulle päris voodisse ei roninud, siis mis seal ikka. Uues kohas nägin ühte väikest prussakat vannitoa kraanikausis, aga seni pole neid rohkem olnud.

Asukoht

Vana kodu oli mõnevõrra parem… niivõrd-kuivõrd. Minu rekord vanast kodust tööle uksest ukseni oli 29 minutit. Uuest kodust siiani on 43 minutit. Ja seda siis kaks korda päevas. Aga nagu öeldud, siis New Yorgis loetakse kaugust metroopeatustes ja ajas, mitte kilomeetrites, ning 43 minutit on üsna keskmine või pigem positiivne tulemus.

Naabrid ja ühistu

Ülalpool juba kirjutasin, kuidas vanal pool olid tegelased üsna tüütud. Uues kodus pole ühistust midagi kuulda olnud. Loodan, et minu suhe majaomanikuga piirdubki igakuise üürimaksmisega.

Kultuur

Vana rajoon, East Harlem, oli 98% ulatuses mustanahaline. Mul ei ole mustade vastu midagi, nad on väga sõbralikud. Näiteks alguses üks naine seal õpetas mind, kuidas pesumasinaga toimetada jne. Aga siiski jäävad põhjaeurooplase jaoks mustad natuke kaugeks. Uus rajoon on mul 90% latiino, 5% mustad ja 5% valged/aasia. Latiinod ei hoia ennast ka tagasi, nii et elu käib suures osas siin sambarütmis, kui nädalavahetusel autod tänavale aetakse ja makid lõugama pannakse.

Konditsioneer

Imelik, et Euroopas seda aparaati väga vähe kasutatakse, Ameerikas on see vägagi levinud, kuigi ka mul mõnedel kolleegidel seda pole. Vanas korteris olid mul konditsioneerid kahte tuppa sisseehitatud ja üüri sees. Uues ei olnud midagi, öeldi, et paigalda ise, kui tahad, aga eks siis maksad ka elektri eest. Laenasingi siis kolleegi käest konditsioneeri, mille töömees aknale paigaldas. Võimsus on tal 5000 BTU – kahe toa jaoks natuke väike, aga ööseks panen tubade vahel ukse kinni ja saan ilusti magada. Ühe toa (magamistoa) jahutab ilusti ära, mis oligi peamine eesmärk.

Pesupesemine

Eestis on levinud värk, et igaühel peab korteris oma pesumasin olema. Väljastpoolt vaadates võib öelda, et see on pigem luksus kui tavapraktika. Euroopas, Luksemburgis, ja minu eelmistes NYC ja Pittsburghi kodudes pesumasinat ei olnud, küll aga oli pesuköök samal majal või samal korrusel, kus siis igaühel oma pesumasin oli, või jagatud pesumasin, kus saab pesu pesta, iga korra eest raha makstes. Nüüd uues kodus pole midagi sellist, küll aga on pesumaja paar maja edasi samal tänaval mõlemal pool, st konkurents, vali millist tahad. Ja pesupesemine hakkabki nii välja nägema, et võta aga must pesu ja pesupulber/loputusvahend selga ja tari need kõik pesumajja ja istu seal, kuni pesemine käib. Pesemise ajal võid iPhone’i mänge mängida või raamatut lugeda. Aga pole üldse ajaliselt hull – kuulen, et Euroopas pesutsükkel kestab 3 tundi, samas kui siin NYCis on mul harjunud tase 30 minutit pesemine + 30 minutit kuivatus, nii et tund iga kahe nädala tagant (aga just nii tihti ma pesu pesen, nädala jooksul ei teki piisavalt mustust) on igati talutav. Kui käiks peenemate riietega, siis mõtleks kõigele sellele kindlasti rohkem, aga minu põhiline riietus on Macy’st, H&M ja jumal teab kust mujalt saadud odavad püksid ja T-särgid, nii et nende jõhker pesu ja kuivatamine, mis neid räigelt kulutab ja ilmselt tihti uusi riideid ostma sunnib, ei ole teab mis kaotus.