Kes peaks saama Eestis valida?

November 28, 2010

Ma jälgin alati huviga kirjutisi, mis puudutavad kõige laiemas mõttes teemat “eestlased välismaal.” Kuulun ju hetkel ka ise sinna kategooriasse. Sel nädalal ilmus teemal kaks kirjutist: Priit Pullerits, ja vastukaja Andres Kasekampilt.

Hetkel ei oska kuskile viidata, aga minu jaoks need haakuvad hästi sõber Sten Tamkivi mõttega, et Eesti peaks mõtlema, kuidas oma virtuaalset kohalolu maailmas kasvatada territooriumist suuremaks, ehk siis, kuidas saab eestlaseks või Eestis ettevõtte asutada inimene, kes siia kunagi jalga tõstnud ei ole.

Minu hetkeolukord on selline, et Eestis ma makse ei maksa, või kui, siis ainult kaudselt siis, kui sinna jälle külastama satun. Seega mul justkui ei oleks õigus Eestilt midagi nõuda. Samas tunnen Eesti elu vastu suurt huvi, mul on Eesti pass, loen palju Eesti uudiseid ja mind natuke häirib see mõte, et valimatult tuleks kõigilt, kes Eestis kohapeal ei ela, valimisõigus ära võtta. Samas on praegune seadusandlus kindlasti pigem 19. või 20. kui 21. sajandi olusid arvestav. Kuidas saaks Eesti tagada, et valivad need, kellel Eestiga ka mingi reaalne side on?

Ajaloo keerdkäike lihtsale tasemele taandades võib riigi kodanikuks või seal kohalolemist väljendada kahe lihtsa mõõtmega: kodakondsus ja maksundus. Kui USA sündis mõttest “no taxation without representation,” siis Pulleritsu tundub häirivat praegu paljude eestlaste suhtes kehtiv olukord “representation without taxation.” Miks siis mitte seda parandada? Pakun välja järgmise sammu, mis mulle isiklikult igati sobiks:

Kui inimesel on Eesti pass ja ta on Eesti kodanik, võiks tema maksustamine toimuda kas “kodanikust residendi” või “kodanikust mitteresidendi” alusel. Ehk siis, kui elad Eestis, toimub kõik nagu praegu, maksad tulumaksu ja kõike muud. Kui oled mõne muu riigi maksuresident, st elad Maksuameti vaatest kuskil mujal (appikene, ma olen USAs seda teemat uurinud rohkemgi kui tahaks), siis tee muidu kõike, mida tahad, aga Eestile pead ikkagi maksma “väliseestlase maksu” või kuidas iganes seda nimetame. Ma ei tea, kuidas seda maksu määrata, kas see peaks olema mingi kindel summa, protsent sissetulekust või mingil kolmandal alusel, aga mõte oleks see, et kui soovid oma asju ajada Eestist väljaspool, siis palun, aga Sind seovad Eestiga sellest hoolimata teatud lihtsad ja selged kohustused selle maksu näol.

Mõte pole uus, olen nt aru saanud, et USA kavatseb H1B viisa omanikke maksustada samal alusel või juba teebki seda. Ehk siis, kui Sul on USA tööviisa ja oled sellega suurt raha kokku ajanud, siis peale seda, kui USAst lahkud, tee mida tahad, aga osa makse maksad sellegipoolest USAle. Ma ei tea, mis seal on sanktsioonid ja kas ja kuidas see kõik täpselt toimib, aga mõte on ju arusaadav.

Siit tulenevad mitmed huvitavad järeldused Steni mõtte tegelikuks teostamiseks. Nimelt, miks ei võiks Eesti kodanikuks saada suvaline inimene maailmas, kui ta seda tahab ja selle eest maksta suudab? Ostab endale kodanikust mitteresidendi paketi, saab Eesti passi ja ongi eestlane, isegi kui ta kunagi veel Eestis käinud pole. Võime rääkida, millised nõuded selleks olema peaks, nt eesti keele oskus ja kohustus/võimalus seda neti kaudu omandada, nõue iga teatud aja tagant Eestis käia või neti kaudu virtuaalne Eesti check-in teha, nõue muude riikide kodakondsusest loobuda, kuidas seda kõike kontrollida ja teostada jne jne jne. Aga mõte tundub igatahes edasi mõtlemist väärt ja aitäh Pulleritsule avapaugu eest.