Kauplus "Samovar"

July 05, 2010

Kunagi varem ma juba kirjutasin, kuidas leidsin hotelli lähedalt poe, kust sai pelmeene ja “Karumsi” kohukesi. Aga kuna see oli lähemal mu hotellile kui uuele kodule, siis on seal ebamugav käia. Aga tuleb välja, et siin on vene toidu poode, mis kannavad “European Food” silti, päris palju ja peaaegu et iga nurga peal. Kindlasti rohkem kui minu New Yorgi liikumisteede lähedal. Ei tea, miks? Oletan, et Google’is ja muudes IT-firmades on siinkandis tööl päris palju Venemaalt ja Ida-Euroopast pärit insenere, kellele selline kodune toit meeldib ja kelle hulka, pole midagi häbeneda, ka mina kuulun.

Niisiis leidsin, et vene toidu kauplus “Samovar” on umbes poolel teel minu töökoha ja kodu vahel ja väga lihtsalt ligipääsetav. Rattaparklat seal küll pole, aga koht on piisavalt vaikne, et ratta võib lihtsalt korraks ukse taha jätta. Ja sees avaneb selline vaatepilt nagu Eesti nostalgilises keldri- või külapoes: üsna tihedalt kokku pakitud riiulid ja külmkapid, millel väga hea Venemaalt ja Ida-Euroopast pärit toit. Näiteks oma esimesel käigul sinna poodi ostsin kotitäie siberi pelmeene, purgi marineeritud seeni “Vladimirskije” ja Poola purgikapsasupi.

Aga juba poeskäik ise oli naljakas. Liikusin riiulite vahel, kui parimates aastates ja autentse vormipõllega müüja minult suurema pidulikkuseta küsis “vam pomoštš?” Oskasin siis vaid kobiseda, et “njet, spasibo, prosto pasmatrju.” Hiljem leti ääres jätkus vestlus samas vaimus ja ikka vene keeles. Seal käisid ka mingid ameeriklased ja tegelikult müüjad oskavad ka inglise keelt rääkida, aga mina võtsin ja võtan seda kui tasuta vene keele järeleaitamistundi.

Pelmeenid ja seened olid igati ausad. Olen ostnud ka ameerika purgiseeni, aga need on mingi maitsetu mass, vene omad on ikka äädika ja sibulaga marineeritud õige värk. Poola kapsasupp oli kah enamvähem hea, aga minu jaoks natuke Venemaast ja Eestist liiga kaugel ja kippus sinna Ungari kanti oma paprikaga.

Geopoliitilise kaubanduse osas torkas silma, et Läti kaupu on seal poes palju, aga Eestist pole midagi. Näiteks võib osta Laima komme ja ostsin ka Riia sprotte, mis maitsesid väga koduselt. Aga Eesti kalast, purgisupist ega Kalevi kommidest pole haisugi. Ei tea, kas see on sellest, et lätlased oskavad Venemaaga paremini äri ajada kui eestlased, aga fakt on see, et siin minu juures asuvas Ida-Euroopa toidu poes Läti kraami on ja Eesti oma pole.