Kas on hea, et Eestis on kergem oma valdkonnas tegija olla kui mujal?

November 02, 2010

Vaatasin 26. oktoobri Vabariigi Kodanike saadet, mis väga asjalikult “Talendid koju” teemast rääkis. Ma olen seda teemat ka üritanud jälgida, aga pole veel viitsinud midagi ise kirjutada.

Alustuseks kohustuslik virin ERR teemal, kelle Flash-video seekord tagas, et saate pilt ja heli kokku ei läheks. Microsoft paneb Silverlightiga kah varsti pillid kotti. Tore oleks ikka HTML5-ühilduvat videot vaadata, mitte Flashi.

Aga sisust rääkides hakkas mulle kõrva, et saates osalejad olid üsna ühel nõul, et Eestis on lihtsam oma valdkonnas tegija olla. Oletame, et see ongi nii. Kas see on hea argument, millega inimesi koju kutsuda?

Kui öeldakse, et “Eestis on lihtsam oma valdkonnas tegijaks saada kui mujal,” siis minu jaoks kõlab see nii: “Eestis on konkurents väiksem ja seega absoluutskaalas tase madalam.”

Mul on nii ülikoole kui töökohti valides olnud õnn ja võimalus otsustada erinevate variantide vahel. Ja on üks asi, millest ma olen aru saanud: loomulikult on alati lollikindlam valida kergem ja lihtsam variant ja oma mugavustsoonis rahulikult kruiisida, kui konkurents ja riskid on väiksemad. Elu on kergem. Aga samas õpib sellest vähe.

Kui valida raskem variant, siis võib elu olla mõnevõrra keerulisem. Peab tegema asju, mida enne pole teinud, tegema teistmoodi ja rohkem konkureerima teistega, kes on sinust paremad. Aga just nii õpid ja arened. Nii et isikliku arengu seisukohast pole väiksem konkurents alati tingimata hea.

PS. Tähelepanelik lugeja märkab ka, et tegin lingid jälle ümber, sest tõstsin ka inglisekeelse saidi nüüd Tumblrisse ümber ja eesti sait kolis e.jaanus.com peale. Aga kuna mõlemas päises on vastastikku lingid olemas ja Google’i kaudu saab nagunii kõik kätte, siis vast pole hullu.