Kaitsevägede värbamiskampaaniad

November 10, 2008

Algab kaitseväe imagokampaania. Kampaania sait on siin. Pealiskaudsel vaatamisel tundub, et kampaania koosneb netis peamiselt ühest klipist ja ilmselt on ka värbamise saiti mõnevõrra uuendatud.

2508plakat.jpg

Sellega seoses meenus mulle, et rääkisin tööalaselt hiljuti ühe loovjuhiga, kelle üks eelmiseid projekte oli USA armee sarnase saidi GoArmy ühe eelmise versiooni väljatöötamine. Ja esialgu oli nende projekti sõnum olnud “Army of One”. Ehk siis väga indiviidikeskne lähenemine, armees kasvad ise tugevamaks ja oled kangelane. See on kooskõlas läänelike valgete väärtustega, aga selgus, et näiteks USA latiinode seas see sõnum ei toiminud. Nimelt väärtustavad latiinod ennast kogukonna kaudu – ma olen nii tugev, kui tugevana mind ümbritsevad inimesed mind näevad. Ja kuna “Army of One” jättis algselt kogukonna täiesti kõrvale, tuli sõnumit kohendada.

Sellest vaatepunktist jätab “Elu kutse” väga paljud Eestis elavad inimesed kõrvale. Jutt algab seal sellest, et “ma jõudsin siia viis tuhat aastat tagasi”. Tere, Kalevipoeg. Aga mis siis, kui mu vanemad jõudsid Eestisse näiteks kakssada aastat tagasi? Sada? Viiskümmend? Või kümme aastat tagasi? Kas nemad ei olegi teretulnud? Minu jaoks mõjub see kampaania jälle natuke kiilulöömisena “meie” ja “nende” vahele. Kus siis “nemad” on kõik inimesed, kes jõudsid Eestisse hiljem kui viis tuhat aastat tagasi.

Siia võib muidugi leida vastupidise argumendi, et need, kes on hiljem tulnud, võiks lugu pidada sellest, et keegi oli ka enne neid.