Iseseisvuspäev ja heeringad

July 03, 2008

Eelmisel nädalal oli Eestis kaks vaba päeva, Võidupüha ja jaanipäev, ning kõigil oli pikk nädalavahetus. Siin ei teatud sellest muidugi midagi ja minul ning teistel oli tavaline tööpäev. Aga selle eest on see nädal pidulik. Eile, 1. juulil oli Kanada riigi sünnipäev ja reede, 4. juuli on muidugi USA iseseisvuspäev, suurim riigipüha siin.

P2230219

(Foto pärineb Washingtoni Teise maailmasõja mälestusmärgi juurest. Väike must lipp USA lipu all on sõjavangidele ja sõjas kadunutele pühendatud.)

Reede on muidugi kõigil vaba päev ja sellel puhul toimuvad kodused aia- ja grillipeod. Ma lähen kah mõnede klassikaaslaste juurde, kellel maja ja hoov kasutada on. Eks näis, mis hiljem saab, õhtul pidi veel suurem ilutulestik olema.

Aga teine tänane lugu räägib heeringatest. (Ei ole riigipühadega kuidagi seotud.) Nimelt mul tuli ühel päeval mõte, et sööks heeringaid. Täitsa toorest fileed kohe. Või no võib olla ka marineeritud. Aga kohalikus poes ei olnud kumbagi. Kohalik pood on mul selline Säästumarketi-tüüpi, kus põhiasjad on olemas ja lihaletis on kah siin tohutu valik, liha nad ikka armastavad süüa. Aga kalalett oli täitsa lootusetu. Oli mõned sordid mingeid külmutatud krevette ja igasuguseid imelisi pooltooteid a la kalapulgad ja -kotletid. Ja oli ka tõesti mingeid fileesid a la lõhe ja ka mõned valged kalad, aga ükski ei paistnud heeringa nägu olevat. Jama värk.

Täna võtsin siis jalad selga ja läksin kodust natuke kaugemal olevasse poodi. Kohaliku poe nimi on Giant Eagle, aga see, kuhu ma läksin, oli Giant Eagle Market District. Ja no kuigi kõlab, nagu oleks nad sama kaubamärgi asjad ja seega võiks ju sarnased olla, oli vahe suur. See kohalik mul siin on selline Säästumarketi-tüüpi, aga Market District oli rohkem Stockmanni vms kõrgema otsa poe moodi. Valik oli palju suurem ja kaupade paigutus oli ka kohe kuidagi stiilsem. Nii et hea oli poes ringi jalutada. Imeline, kui palju võib müügisaal poodide vahel erineda.

Ja lugu lõppes õnnelikult, leidsin sealt Market Districti poest lõpuks ka oma heeringafilee üles. Oli sellne purgis, äädika ja sibulaga marineeritud tükid, mis ajab asja igati ära.