Ühistranspordiga liikumise planeerimine, Google Transit ja põlveotsas kaardilahendused

August 15, 2007

Mul on siin Pittsburghis reaalne probleem. Nimelt kuidas linnas ringi liikuda. Varem kirjutasin, et jah, siin on olemas bussid ja liiklus toimib. Ja kusjuures ainult esimene uks käib lahti, samas taga on võimas konditsioneer, nii et ka palaval suvepäeval on jahe. Nii et kui Tallinna linnaisad ja TAK-i rahvas ütleb, et kuuma suvega ei ole võimalik bussidesse konditsioneeri panna, kui uksi tihti lahti tehakse, siis ärge uskuge, valetavad :)

Aga tegelikult tahtsin rääkida reisiplaneerimisest. Nimelt, et bussid käivad küll, aga kust saada infot, mis buss kuhu sõidab ja mis kellaajal? Peatustes ei ole mitte mingit infot marsruutide ja aegade kohta, on ainult liinide numbrid. Ja süsteemil on küll olemas kodulehekülg, aga seal kaartide ja marsruutide ja aegade osa on väga segane ja sitasti tehtud. Näiteks marsruudid on küll peal, aga pole mingit vihjet, et mis tänavaid mööda nad jooksevad.

Aga täna keegi ütles, et kuule, vaata Google Transiti lahendust. Ja tõepoolest, see on geniaalne aparaat bussireiside planeerimiseks. Paned algus- ja lõpp-punkti sisse ja samamoodi nagu Google Maps annab sõitmisinfo, annab Transit sama marsruudi bussiliinidega. Eriti palju linnu küll veel sees ei ole, aga Pittsburgh on küll ja mulle see praegu sobib.

Tallinn ja Tartu aretavad kah põlveotsas ja kohalike kaardifirmadega koostöös mingeid reisiplaneerimise variante. Aga miks ei võiks selle asemel või kõrval sama info olla ka Google Transitis saadaval? Neile saab infot täitsa saata linnade poolt – kui “Help” klõksida, siis on seal kirjas, mida peab tegema. Kindlasti oleks see näiteks turistide poolt palju kasutatavam lahendus kui mingi näkane kohalik kodulehekülg.

Hei, äkki omavalitsuste e-riigi asjaajajad (näiteks Tartu, seal tegeletakse entusiastlikult igasugu uudsete e-projektidega) võtate asja ette ja viite Tartu kah teiste linnade kõrvale sinna? :) Saaks turistid ja välismaalased kasutada ja õnnestuks enda e-riiki jälle natuke rahvusvahelisel tasandil upitada.