Häire

December 20, 2007

Üleeile oli kummaline lugu tuletõrjehäirega.

Nimelt said päevased toimetused suht varakult tehtud ja tulin kuskil kella nelja ringis koju. Istusin siin oma korteris, ei teinud suurt midagi, kui äkki hakkas maja koridoris tuletõrjealarm tööle. (Nüüd ma sain siis ka teada, kuidas see siin kõlab.) Esimesel hetkel mõtlesin, et kindlasti valehäire, nagu nad tavaliselt on. Et ei viitsi eriti evakueeruda. Aga samas on mind terve semestri jooksul human factors kursusel karastatud lugude ja videotega sellest, kuidas inimesed kümnete kaupa majadesse sisse põlevad. Ja kuna ma olen viiendal korrusel, siis kui näiteks koridoris tulekahju on, siis ainus variant välja saada oleks akna kaudu, aga tänavale on tükk tühja maad…

Kui ma selle aruteluga poole peal olin, siis jäi äkki alarm vait. Eks ta mingi pool minutit või nii üürgas. Panin siiski igaks juhuks riidesse ja mõtlesin, mis nüüd edasi. Koridori piiludes ega aknast välja vaadates ei paistnud tulekahju kuskil olevat, kõik oli rahulik. Inimesed eriti ei evakueerunud ka, mõned niisama vaatasid koridoris samamoodi ringi nagu mina, et mis nüüd siis?

Läksin tuppa tagasi ja mõtlesin, et mida teha. Aga mõtlemine tehti kergemaks sellega, et alarm hakkas uuesti tirisema :) Siis otsustasin, et kurat, pole ikka õige asi, läheme vaatame, mis toimub. Krabasin võtmed ja rahakoti ja passi kaasa ja kimasin treppi mööda alla. (Liftiga ei ole ju hea mõte sõita, kui tulekahju on…)

Esimesel korrusel ja fuajees oli tõepoolest mingi sebimine. Ja juba oli tuletõrje kah kohal. Nimelt siin on selline süsteem (vähemalt suurtes majades nagu minu oma… ma ei tea, kas päris kõigis majades on), et kui tuletõrjealarm tööle hakkab, siis läheb kohe ka häire tuletõrjesse ja poisid sõidavad kohale.

IMG_0043.JPG

IMG_0044.JPG

IMG_0046.JPG

Aga tuli välja, et õnneks oli tegu seekord siiski valehäirega. Nimelt majahoolduse seltsimehed olid otsustanud mingit eriti kavalat tolmuimejat all fuajees kasutada, mis kas kuidagi tolmu üles keerutas või ajas mingit suitsu ise välja vms, ühesõnaga tolmuimemise käigus lasti lihtsalt värk häiresse. Ja muud põnevat ei olnudki. Tuletõrje ja majahooldajad vaatasid üle, et ei toimu midagi, ja tuletõrje sõitis sama targalt minema.

Eks see oli samal ajal ka selline prooviõppus, järgmine kord, kui midagi peaks päriselt juhtuma, on mul selgem, kust ja kuhu minema saab :)