Etüüd surnud signalisatsiooni ja rehvirõhuga
October 18, 2006
Täna sai järjekordselt kino autoga. Ma ikka oskan endal ise juhet kokku ajada tehnoloogia ja väeti inimmõistuse kombinatsioonis.
Oli sõiduk siis kuu aega garaažis pargitud. Ilmad soojad, miks mitte. Aga täna tekkis siis mõte, et teeme ühe sõidu. Teen garaažiukse lahti, vajutan puldil nuppu, et seesam avane.
Sittagi. Vaikus.
Veelkord. Tee piuks-piuks ja võta alarm maha ja kesklukk lahti! Kurat. Vaikus. Vajuta kõvasti nuppu, palju tahad, tüüp ei tee teist nägugi.
Oh oh ohhhhhoooooo. Mis siis nüüd saab. Sõita oli ju vaja. Kodumaast ja müüja teenindusest iseenesest suht kaugel, nii et ilmselt vaja oma jõududega hakkama saada. Egas midagi, tuletame meelde eelmised sarnased juhtumid ja hakkame uurima, kus mis kamm võiks olla.
Eelmistel sarnastel kordadel ja eelmiste autodega on olnud aku tühi. Aga ilmad olid ju soojad ja varem on kuu aega aparaat probleemideta samades tingimustes seisnud. Lisaks alarmi LED plinkis salongis rõõmsasti. Nii et aku on olemas. Ja alarm nagu toimib järelikult.
Järgmine oletus. Puldil patarei tühi? Et ei edasta lihtsalt signaali? Aga no kuidas ta raibe vähem kui aastaga tühjaks saab minna, kogu aeg soojas seisnud ja teised puldid kestavad aastaid probleemideta. Jolki palki.
Teistel pultidel on ka juhtunud seda, et asi on maha kukkunud ja sees on mingi patarei klemm või midagi muud sarnast paigast ära läinud, nii et lihtsalt voolu pole. Aga selle puldiga midagi sarnast ei juhtunud, ja lisaks on ta raibe niivõrd uus ja hai-tekk, et tal pole ühtegi kruvi ega muud vigurit näha, kust teda üldse lahti annaks keerata. Päris niisama ei taha lammutama ka hakata.
Mis me siis nüüd teeme. Korduvad nupulevajutused igatahes tulemusi ei anna. Aga appi tuleb autotootjate kavalus, kes on just sellisteks puhkudeks, kui puldist alarm maha ei tule, aga kangesti sõita tahaks, mõelnud välja plaani B. Roni võtmega autosse sisse ja siis ta pistab lõugama. (See lõugamine on küll võimalik võtmega kapoti alt maha võtta, aga mul on garaaž nii kitsas, et selleks peaks auto kõigepealt tagurpidi välja lükkama. Kallakust üles. Vot ei jaksa. Nii et see osa plaanist jääb ära, las lõugab.) Ja siis on olemas kaardike (mis mul ka kaasas oli), kus kirjas, et pane süüde sisse, alarmituluke hakkab plinkima. Plingib X korda (kaardil kirjas), keera süüde välja ja sisse tagasi ja nii veel paar korda, kuni “kood” sisestatud ja alarm loodetavasti maas.
Ega’s midagi. Õhtu tuleb kätte ja asume asja kallale. Kogenud automurdja kombel võtmega tsahh uks lahti, pistab muidugi lõugama, aga ei lase end sellest häirida ja istun sisse. Üritan hakata koodikaardilt koodiga asjale lähenema, pistan võtme süütesse ja hakkan süüdet sisse-välja keerutama. Midagi kuskil ei plingi. Aga vahepeal jäi pasun vait. Ja valve oleks nagu maha tulnud.
Mõtlen, et kino pärast äkki prooviks veel puldi nuppe korra.
“Valve peale.” Nagu ette nähtud, klõps-klõps kesklukk kinni, piiks, suunatuled vilguvad.
“Valve maha.” Piiks, suunatuled, klõps-klõps kesklukk maha.</p> <p>Kõik toimib. Müstika. Ja jäigi õhtuks ja edasiseks toimima.
Ainus hüpotees, mis mul on: pult ja auto “unustasid” üksteist ära, kuna polnud niivõrd kaua näinud. Ja pult saatis vajutuste peale ka juba algul ilusti signaali välja, aga midagi ei klappinud ja sõiduk ignoreeris seda. Ja kui sisse istusid ja võtme süütesse panid, teostati mingi rebuut ja reinitsialiseeriti mingid asjad ja suudeti auto ja pult omavahel jälle ära paaritada. Noh umbes nagu Apple Remote või bluetoothi paaritamine.
Aga tegelikult polnud täna kaugemale vaja sõita kui bensujaama kumme pumpama. Kui mõni aeg tagasi sõitsin ühes linnas, siis juba näidati, et kuule kontrolli oma esikumme, tühjavõitu nagu. Ja tõepoolest, ainult mingi 1,6 at oli rõhku sees. Juba vanast ajast pärinev rusikareegel “kaks atti” toimib enamvähem praegu ka, instrui järgi peab ees 2,1 ja taga 2,3 olema, kui väheste inimeste ja kolaga sõidad.
Puldivärk on ikkagi müstika. Vanasti oli hea tehnika, millest ka inimmõistus aru sai ja kruvikeeraja ja mutrivõtmega sai läheneda. Tänapäeval on kõik automaatne ja kompuuter, iseenesest lõpetab töötamise, kui suvatseb, ja õnneks ikka tavaliselt hakkab jälle iseenesest tööle ka.