Esimene (eel)nädal — statistika ja lendavad taldrikud

January 13, 2008

Ongi saanud esimene nädal läbi nagu unenägu, mängides ja joostes :)

Tegelikult algab “õige” kool alles 14. jaanuaril ehk esmaspäeval, aga osale meist korraldati sellel eelnädalal edasijõudnud statistika intensiivkursus. Nimelt on üks meie programmi nõudmine, et pead valdama statistikat tasemel, mis lubaks teadusartiklites olevasse statistikasse kriitiliselt suhtuda ja suutma sikke lammastest eraldada. Näiteks kui on eksperimendis kategooriline sõltumatu muutuja (categorical independent/explanatory variable, treatment), millel on kaks võimalikku taset, ja sama subjekt saab kahel viisil koheldud (nt kasutab algul süsteemi X ja siis süsteemi Y) ja väljund (sõltuv muutuja, response variable) on kvantitatiivne, siis on õige statistiline meetod tulemuste võrdlemiseks “paired t-test”. Ja kui seal kasutatakse näiteks two-sample t-testi, chi-square independence testi või tont teab veel mida, siis peab häirekell lööma. (Kindlasti on kõigel sellel ka eestikeelne terminoloogia olemas, aga selle järgivaatamisel ega teadmisel mulle hetkel mingit praktilist väärtust ei ole.)

Niisiis esmaspäeva, teisipäeva ja neljapäeva veetsime hommikust õhtuni tutvudes selliste statistiliste kontseptidega nagu multiple regression, collinearity, interactions, two/multi-way ANOVA, statistical power. Ei saa öelda, et oleks tapvalt põnev teema, aga samas näen, et on vajalik sellest midagi teada. Ja kuna kogu värk põhineb matemaatikal, mida ma koolis suht hästi oskasin ja siiamaani võib teha küll, kui vaja, st ei hakka vastu, siis tundus materjal ka suht omandatav.

Aga ilmaga on siin sellised lood, et temperatuur kõigub samamoodi metsikult edasi nagu ta ka vanal aastal oli. Näiteks esmaspäeval ja teisipäeval oli 15-20C sooja päeva ajal. Ja samal ajal, kui Eestis on jää ja lund sadas, otsustasime teisipäeval mõne aktiivsema kursakaaslasega, et läheme peale kooli (kuskil päeval kolme ajal sai läbi) hoopis muruplatsile lendavat taldrikut loopima, ja väga mõnus oli. Pidi natuke ka taldrikule järgi lippama ja seal tol hetkel ei tundunudki, et oleks nagu väga trenni teinud, aga kolmapäeval andsid mõned lihased täitsa tunda :)

Nüüd korraldan siin kodus niisama jooksvaid asju, sest see nädalavahetus on väga pikaks ajaks ainus, kus ilmselt mingeid koolitöid ei ole vaja teha. Eelmise eelnädala positiivne külg oli veel see, et igal hommikul algas värk kell 9 pihta ja seega sai ennast uue ajakavaga harjutada – ka kevadel algab mul kool esmaspäevast neljapäevani kell 8.30 või 9. Ei saa öelda, et ma sellise ajakava eriline fänn oleks, aga samas tundub, et unesüsteem harjub asjaga kähku ära – kui mitu päeva järjest vara üles tõusta, siis automaatselt hakkab õhtul kell 11 pilt eest ära minema ja ei tahagi enam poole ööni üleval olla.