Eesti Ekspress Pro bugid iPadil

December 16, 2010

Kui ma mõni nädal tagasi Ekspressist iPadil kirjutasin, mainisin, et seal on mõned bugid. Olen nüüd mõne nädala lehte lugenud ja panen kirja, mis on täpsemalt silma hakanud.

Arhiiv vs pood

Kui äpp käima panna, näen poodi ja arhiivi. Ostmine käib nii, et valid mõne numbri välja ja litsud vastavat nuppu, ostad ära ja see number ilmub siis arhiivi.

Eesti Ekspress iPadil: pood

Eesti Ekspress iPadil: arhiiv

Need vaated on praktiliselt samasugused ja ma ei mõista, miks peavad nad tingimata eraldi olema, samal ekraanil saaks ju kõik asjad aetud.

Varem oli nii, et ostsin ära ja pidin arhiivis veel eraldi “Laadi alla” nuppu vajutama, et sisu kätte saada, aga midagi on seal vist muudetud, täna algas allalaadimine peale ostmist automaatselt.

Mahukas allalaadimine

Üks kriitika, mida on Ekspressi ja teiste iPadil sarnast tehnoloogiat kasutavate lehtede kohta loobitud, räägib sellest, et küljendusprotsess on sisuliselt sama mis paberlehel ja ka iPadi ei laadi ma alla midagi muud kui küljendatud lehti valmiskujul, nii et kogu leht on midagi stiilis hulk järjestatud PNG-sid mõnede lisadega (üksikud zuumitavad pildid, videod jms), mitte seadme enda poolt renderdatav tekst. Ostmise käigus väljendub see asjaolus, et lehenumber on üsna suur, kindlasti kümnetes, kui mitte sadades MB-des, ja allalaadimine võtab mõnevõrra aega. Kõik pildi- ja helifailid on arhiivis olemas, aga videosid mitte.

Kuna failid on nii suured ja tahan oma iPadi puhtana hoida, siis tahaks minna eelmainit arhiivi lehele ja vanu numbreid ära kustutada. Sellist võimalust aga ei tundu üldse olevat. Ainus võimalus on vist äpp täiega ära kustutada ja uuesti paigaldada, aga see oleks ju rumalus. Tahaks ikka vanu numbreid ära kustutada.

Liigne puutetundlikkus ja asukoha mittemäletamine

Ühes numbris orienteerumine on üsna loogiline, paremale-vasakule vahetab artikleid ja üles-alla liigub ühe artikli sees. Aga puutetundlikkuse algoritmis on mingi kala, sest kohati liigun paremale, enda arust ühe lehekülje võrra edasi, aga robot otsustab, et tahtsin ühe lehe vahele jätta ja hüppab justkui üle kahe lehekülje. Huvitavamal juhul toimub ekraanil siis mingi edasi-tagasi sõelumine, kus sõidetakse kõigepealt kaks lehte paremale ja siis üks vasakule, ilma et ma seda küsinud oleks. Pidevalt pean igaks juhuks ühe lehe võrra tagasi minema, et kontrollida, ega midagi vahele ei jäänud.

Teine kala puutetundlikkusega seoses: algoritm ei suuda kohati eristada üles-alla ja vasakule-paremale liikumist. Oma arust lähen ekraani võrra samas artiklis allapoole, aga kuna mingi jõnks tuleb sisse, otsustab robot, et läksin hoopis paremale ja viskab mind artikli võrra edasi. Kui nüüd kergelt sajatades eelmise artikli juurde tagasi pöördun, ei avasta ma end mitte sealt, kus lugemine pooleli jäi, vaid hoopis artikli algusest. Ehk siis robot ei jäta meelde minu asukohta ühe artikli sees, vaid alustab alati algusest. Seoses mainitud üles-alla vs vasakule-paremale kalaga on see ehk kõige tüütum bugi minu jaoks.

UUENDUS: mõtlesin natuke sellele, miks ta kohati kaks lehte edasi hüppab. Tuvastasin, et järgmisele lehele minnakse ka siis, kui jooksva artikli paremas servas koputada. Ehk siis kohati tekib olukord, kus tuvastati nii koputus kui ka dräägimine, ja siis minnaksegi kaks külge edasi, ja miskipärast siis ka üks tagasi. Bugi igatahes.

Kolm sisukorda

Ühe lehe lõikes saan orienteeruda kolmel viisil: üleval vasakul olev kõigi artiklite nimekiri, Ekspressi enda küljendatud sisuülevaade ja kolmandaks “kiirvaade” ehk kõigi külgede pisipildid.

Eesti Ekspress iPadil: sisukorra leht

Eesti Ekspress iPadil: kiirvaade

Eesti Ekspress iPadil: sisukord üleval

Kolm erinevat vaadet sisukorrale on ehk natuke paljuvõitu? Mulle endale meeldib see vasaku ülemise nurga vidin kõige rohkem. Pisipiltide tekst on loetamatu, aga seal on jällegi võimalus eri sektsioonide vahel liikuda. Küljendatud sisukord viitab, mis toimetuse enda arvates kõige olulisem on.

Kusjuures tõmbasin võrdluseks alla Time Magazine, mis on sama mootori peale ehitatud, ja seal on sisukord palju hullem kui Ekspressil. Nimelt kui Ekspressi sisukorras võib näpuga litsuda suvalisel artikli punktil, et artikli enda juurde hüpata, siis Time Magazine’il ei tee artiklile vajutamine midagi, vaid iga artikli juures on punane punn, mida litsuda tuleb.

Kui netiühendust pole

… aga oled lehe eelnevalt alla tõmmanud, siis on üldjoontes kõik loetav-nähtav, välja arvatud videod ja “uudiste” osakond.

Eesti Ekspress iPadil: netiühendus puudub

Monoliitsed sisutükid imeliku tüpograafiaga

Nagu mainisin, on Ekspressi sisuküljed sisuliselt pildid, millel pole võimalust nt zuumida, teksti ega pilte kopipeistida jms. Kusjuures iga lehekülg on küljendatud kaks korda, vertikaal- ja horisontaalvaate jaoks. Kui valmispildi asemel oleks eraldi sisuobjektid, “kaaluks” üks lehenumber ehk mõnevõrra vähem. Tänapäeval on iPadile võimalus ka enda font koos äpiga kaasa panna, nii et saaks ka sama fonti kasutada.

Kuna küljed eksporditakse mingist küljendusprogrammist, mis on ilmselt peamiselt trükiettevalmistuseks mõeldud, siis tundub tekstirenderdus kohati kummaline. Eelnevalt mainisin, et osadel i-del on täpid viltu. Panen siia nüüd jupi teksti tavasuuruses ja 4x suurendatuna ja punase kastiga märkisin ära, millistele märkidele peaks tähelepanu pöörama ja neid võrdlema, mõned e-d, i-d ja a-d on selgelt erinevalt renderdatud.

Eesti Ekspress iPadil: tavasuuruses tekst

Eesti Ekspress iPadil: zuumitud tekst

Ma ei anna pead, et iOS enda tekstimootor kõiki märke alati ühtemoodi renderdab ja võibolla on ka seal erinevaid tähekujusid sõltuvalt märgi asukohast ekraanil ja kuidas see pikselipiiridega ühildub, aga mingeid viltuseid i täppe pole ma mujal märganud.