USAsse magistrit õppima: sisseastumisavaldus

July 01, 2007

Eelmisel korral hakkasin seeriaga algusest pihta. Oletame nüüd, et oled jõudnud niikaugele, et eriala on enamvähem selge ja oled identifitseerinud peotäie ülikoole ja magistriprogramme, kuhu tahaks sisse astuda. Ma ise ütleks, et umbes viis kooli on optimaalne number – sellest suuremat hulgaga ei jaksa protsessi ära hallata, vähemaga aga sõltub enda riskitaluvusest ja eesmärkidest, kui mitmega oled nõus riskima. Kui nt teed ühe kooli sisseastumise ja sinna sisse ei saa, on hulk raha ja aega maha visatud. Suurema hulga puhul toimub “riskide hajutamine” ja mastaabiefekt, sest suur hulk teste ja materjale on tegelikult samad.

Sisseastumine formaalselt näeb välja selline, et esitad otse enda välja valitud koolile nende vormikohase avalduse koos lisamaterjalidega. Vanasti käis kogu esitamine paberil, nüüd see kooliti erineb. Osadel on paberil ja osadel on Internetis. Siiski ei saa kogu lugu ainult netis teha, kuna osa materjale pead nii ehk naa paberil järgi saatma. Aga üldiselt ei ole selle sisseastumise ettevalmistamine sugugi ühe õhtu töö, nii et tasub arvestada, et materjalide koostamine käib suhteliselt pika perioodi jooksul ja tasubki teha pigem iga päev natukene ja järjest kui kõik korraga ära.

Ma võtan aluseks CMU sisseastumisnõuded, mis olid praktiliselt samad ka teistes koolides. Iga punkti puhul siis kommenteerin lühidalt oma poolt. Kokku oli kümme asja, mis neile esitada tuli.

Üldine põhimõte materjalide täitmisel on, et nagu igal pool mujal, nii ka siin ei tasu valetada ja tuleb kõik ausalt kirja panna – mitte üle paisutada, samas ka mitte oma saavutusi pisendada. Ja sama asju annab väga eri moel kirja panna – eks tegu on ka iseenda turunduse ja copywritinguga. Ja kuna sisseastumisavalduse näol on tegu dokumendiga, millest võib sõltuda kogu sinu edasine elu ja karjäär, tasub kõike kirjutatut korduvalt üle lugeda ja iga sõna üle hoolega ja mitu korda järele mõelda, enne kui lõplik variant ära vormistada.

Application Form

Application Form. Complete the application form included in this packet; type or print clearly. Please use black ink.

Sisseastumisvorm ise on kõige lihtsam asi :) praktiliselt on siin ainult isikuandmed, eelnev karjäär ja haridus.

Statement of Purpose

Type or print a concise statement containing the following information: Your objective …, Your background …., Any additional details you wish to give the Admissions Committee, including any projects on which you have worked.

Ma väidaks, et see on üks tähtsamaid dokumente, millega saab oma sissesaamise võimalusi mõjutada, ja seega tasub seda ehk ka kõige hoolikamalt kirjutada. Tihti on koolide puhul ka sõnade maht ette antud, mis annab kokku umbes poolteist lehekülge A4 formaadis tihedat 12-punktises šriftis teksti. CMU puhul otsest piirangut polnud, aga võiks piirduda ühe-kahe leheküljega – sellega saab kindlasti kõik olulise ära öelda.

Siin tasub rääkida oma eelnevast karjäärist, haridusest ja kõigest muust, millega loodad komisjonile silma paista. Hea on, kui suudad teha viiteid nt nende konkreetsele osakonnale ja seal tehtavale uurimistööle.

Oma eelnevatest kogemustest ei tasu kindlasti kõigist valimatult ja pikalt heietada, vaid tuleks välja valida paar-kolm huvitavamat ametit või projekti või toodet ja siis neile keskenduda.

Nagu iga “praktilise” teksti puhul, nii ka siin olen leidnud, et on abiks ütlemine: pole olemas head kirjutamist, vaid on ainult hea ümberkirjutamine. Lepi sellega, et esimene toorik pole kindlasti lõplik. Esimese matsuga tasub kirjutada “nii nagu torust tuleb” ja leppida sellega, et see on kindlasti rohkem kui lubatud/soovitatav maht. Ja kui on esimene toorik valmis, siis saab seda lühemaks toimetada ja tarbetuid sõnu vahelt välja visata ja sisu täpsustada ja muid detaile lihvida.

Résumé

Provide a complete up-to-date résumé. Order the relevant work experiences chronologically with the most recent first. Clearly distinguish part-time, co-op, or intern work from full-time positions.

Ei midagi erilist, tavaline lakooniline ingliskeelne CV. Eelmises punktis (Statement of Purpose) said oma eelmiste tööde teemal pikalt heietada, siin tuleb kõik asjad lihtsalt punktikaupa üles loetleda. Ameeriklastele meeldivad igasugused tunnustused, nii et siin on paslik lugeda üles nii osalemine igasugustes vabatahtlikes organisatsioonides kui ka kõikvõimalikud autasud, tunnustused, preemiad jms, mis võivad olla nii tööalased kui ka muud (a la “Uppuja päästmise eest”). Samas igasugu poolepäevased koolitused ei pruugi väga olulised olla ja need võib ka ära jätta. Maht peaks ka siin kahe leheküljega piirduma. Loomulikult peaks asi olema loetavalt ja professionaalselt vormistatud, ilma kirjavigadeta. Pilti ei tuleks ei tööle ega ka ülikooli kandideerides kunagi CV-le lisada, sellist kommet läänemaailmas ei ole.

Transcripts

Submit official transcripts (photocopies are not acceptable) from all undergraduate and graduate institutions that you have attended.

Eesti keeles võiks seda nimetada “inglisekeelne õpingutulemuste väljavõte (diplomi lisa) ja diplomi koopia”. Ülikooli lõpetamisel saab Eestis tüüpiliselt eestikeelse diplomi ja selle lisa ehk õpingutulemused. Magistrisse sisseastumisel nõutakse tüüpiliselt nende ametlikke, väljastava ülikooli poolt kinnitatud tõlkeid. Seda on kõige mõistlikum küsida otse ülikoolist, kus bakalaureuse said. Näiteks Tartu Ülikooli puhul vaata lisainfot siit. Eelmisel aastal oli nii, et esimese koopia sai tasuta ja järgmiste eest küsiti sümboolset tasu (a la 20 kr tükk). Need on mõistlik lasta otse endale koju saata, et siis koos muude materjalidega vastuvõtvasse ülikooli edasi saata.

Tasub ka jälgida vastuvõtja nõudeid. Mõned tahavad, et need väljavõtted oleks kindlasti suletud ja pitseeritud ümbrikus, teistele pole see oluline. Mõni tahab ainult “transcripti”, teine ka diplomi koopiat. Mõistlik on oma elu lihtsustamiseks kõigile nii transcript kui diplomi koopia saata, vastavalt siis kinnises ümbrikus muusse “paketti” lisatuna, või lihtsalt lahtiselt “paketi” koosseisu.

Mõnes koolis nõutakse veel sellist asja, et esitad ametliku väljavõtte ja selle omapoolse ümberarvutuse USA-s kasutatavasse neljapunktilisse GPA-süsteemi, ja pead sealt omakorda arvutama välja mingi kummalise keskmise näiteks iga õppeaasta kohta eraldi. Seda ei ole mõtet lasta Eesti ülikoolil teha, kuna see on nii ehk naa ainult üks tekstiväli vastuvõtuavalduses – võid ise teha ja samas ka oma metoodikat selgitada. Mul oli selles mõttes naljakas arvutus, et ma olin bakalaureuseõppes ajal, kui Tartu Ülikool läks viiepallisüsteemilt üle tähtsüsteemile (A kuni F). Tähtede jaoks on seal wikipedias valem olemas, numbrite kohta ma leiutasin ise midagi, ei mäletagi mida. Lisaks, kuidas arvutada GPA-süsteemi ümber nt “läbitud/mitteläbitud” tüüpi kursuse hinne? :) jm naljakad küsimused. Aga seda ei nõua mitte päris kõik koolid.

Letters of Recommendation

Request three letters of recommendation. If possible, at least one recommendation should be from an instructor and one should be from a professional supervisor. If you have little or no work experience, it is acceptable to provide three academic references. The recommenders you choose should know you relatively well and be able to discuss the quality of your work.

Statement of Purpose’i kõrval on soovituskirjad teine kriitiline allikas, mille põhjal vastuvõtjad sind ja sinu senist tööd hindavad. Kindlasti peaks vähemalt üks soovitaja olema eelnevast ülikoolist bakalaureuseõppest, nii et hea, kui ülikooliga ei ole side veel päriselt kadunud. Soovitust ei maksa lasta kirjutada emal või muul pereliikmel, kuna see peaks olema ikkagi tööga seotud :) hea on, kui saab lasta nt ühe soovituse kirjutada bakalaureuseõppe juhendajal ja teised kaks juhtivatel kolleegidel. Kui on otse bakalaureuseõppest magistrisse minek, on lubatud ka kolm ülikoolipoolset soovitust, kuna mujalt pole veel kedagi võtta.

Kindlasti tuleb mõelda sellele, et soovitajad on (loodetavasti) elus edasi jõudnud ja hõivatud inimesed ning neil ei ole huvi ega aega kuulata pikki heietusi sinu magistriõppest. Nad on nõus sind aitama, kui konkreetselt neile kirjutad, kuhu astuda kavatsed, annad ette soovituse põhja ja juhendad väga täpselt ja konkreetselt, mida ja kuhu ja mis kujul esitada tuleb. Eelnevalt ütlesin, et mõni kool võib kasutada nt mingit kummalist elektroonilist süsteemi, kuhu pead oma soovitajad ära registreerima, nad saavad mingi kummalise automaatse maili ja neil tekib kohe küsimus, mis toimub. See kõik tuleb konkreetselt ära seletada. Samuti tasub tähtaegu jälgida – inimlikult võib soovitajatel mõnikord meelest ära minna sinu soovitusega tegeleda. Et asi tehtud saaks, on sinu, mitte nende mure. Nt kord nädalas tasub kindlasti kontrollida, mis seis on – elektroonilisest süsteemist näed, kas asi juba esitatud. Jälgi kindlasti ülikooli juhendit – nt tihti on variant, et soovitaja saadab oma soovituse otse ülikoolile kas paberil või elektrooniliselt, ja sina seda otseselt ei puutugi.

Kolm soovitajat tähendabki täpselt kolme, ei rohkem ega vähem. Ei ole mõtet kolmele juurde otsida, mingeid lisapunkte see ei anna.

Soovitajale on kindlasti abiks lühidalt ette anda oma eesmärgid magistriõppes (miks mitte seesama eelnev Statement of Purpose) ja samuti magistriõppe seos teie eelneva koostööga. Samas ei tasu soovitajalt küsida lõplikku soovituse sisu näha ja sisseastumisreeglites on see tüüpiliselt ka otseselt keelatud. Loodetavasti oled soovitajale teie eelneva koostöö käigus piisavalt silma paistnud, et ei peaks soovituse sisu pärast muretsema.

GRE ja TOEFL

Need on mõlemad siis standardsed akadeemilised testid. Aga nad on nii huvitavad, et neist kirjutan järgmine kord eraldi ja pikemalt :)

Lisanõuded: Prerequisite form ja Portfolio

Please complete the prerequisite form included in this packet. Include on the form any courses which you believe to fulfill our program prerequisites in Programming, Statistics and Design. Please attach copies of syllabi and/or web pages containing course descriptions.

If you have a portfolio or any design work you would like to submit to the Selection Committee, please include a list of URLs.

Need on näited lisanõudmistest, mis võivad mõne programmiga kaasneda. Nende sisu sõltub väga palju sellest, mida täpselt õppima lähed. Näiteks võidakse siin nõuda ka eelnevaid publikatsioone vms.

Application Fee

$65 application fee is due with your application.

Magistrisse sisseastumine on suht kulukas ettevõtmine ja see on üks väiksemaid kulusid, mis asjaga kaasneb. Internetiavalduste puhul on asi lihtne, maksad krediitkaardiga ära ja asi tahe. Mõnel pool (CMU) tahetakse USA pangatšekki, mida ka Eesti pangad lahkesti vastava teenustasu eest väljastavad. Pöördu oma panga poole.

Üldist

Kogu selle kupatuse haldamiseks tasub teha näiteks üks suur fail, kus on kirjas, mida miski kool nõuab, ja siis linnukestega jälgida, et mis materjal juba kuskile esitatud või parajasti teel on. Ja tasub valmis panna üks suur ümbrik per kool, kuhu siis järjest pabereid koguda, kuni kogu “pakett” koos. Koolid eelistavad saada kogu paketti koos, mitte nt transcripte ja avaldust ja CV-d eraldi, see lihtsustab ka nende asjaajamist. Osa asju võib saada Internetis esitada, aga teatud asjad, nt transcript, tuleb paratamatult paberil saata.

Järgmine kord: GRE ja TOEFL.