Novembri alguse elust-olust

November 07, 2007

Ma peaks tegelikult koju kobima, et homseks eksamiks õppida ja paari peiperit ja disaniprojekti teha, aga ei viitsi veel :) vaatasin, et pole elust-olust siia ammu midagi kirjutanud.

Üldiselt on kõik OK. Mingi hetk avastasin ehmatusega, et pool semestrit on juba läbi. Ja praeguse seisuga on veel ainult umbes 4 nädalat tõsist õppimist jäänud, peale seda on ainult semestriprojektid ja eksamid. Nii et detsembris mõned nädalad tulevad kergemad… “kergema” all ma mõtlen, et pole vaja iga päev 10st 4ni loengutes passida ja peale seda tonnide viisi kodutöid kirjutada, vaid on vähem projekte ja eksameid teha. Aga õppida tuleb ikka.

Täna olid kaks suuremat eksamit. Üks oli tegelikult lihtne, statistika, ja seda ma eriti ei kartnud, kuna selle tase oli selline esimese-teise bakalaureusekursuse oma. Aga teine oli Human Factors Engineering ja alateemadeks seekord Visual Sensory Systems; Auditory, Tactile, and Vestibular System; Cognition; Decision Making; Displays; Control; Transportation Human Factors. Vot see on ikka tõsine purakas aine ja eksam oli kah purakas. Aga samas jube huvitav. Kuigi “displays” ja “control” on kõige lakoonilisemad nimed, siis sisu on neil samas kõige olulisem. Nimelt see on teadus sellest, kuidas teha seadmete (ükskõik milliste… sõidukid, elektrijaamad, kaevandused, lennukid… ühesõnaga kõik mis liigub/sõidab/töötab) näidikupaneele ja juhtimisseadmeid. Ja no kõik taju- ja mõtlemise põhimõtted sinna juurde.

Materjal on tegelikult loengutes ja kodutöödes suhteliselt läbi nämmutatud ja lisaks sellele õppisin ka ühe triki juurde, mida ma varem kasutanud pole, aga täna oli väga abiks. Nimelt on tegu open book tüüpi eksamiga, st kasutada võib kõiki paberil raamatuid ja loengumärkmeid. Arvutit mitte. Ja eksami sisu on selles, et tuleb teostada juhtumianalüüs (tüüpiliselt mingi liiklusõnnetus, lennuõnnetus, kaevandusplahvatus, mürgitus vms) ja viidata selle käigus raamatust õigetele kontseptidele. Mis eeldab seda, et eksami käigus sa suudad sigakiirelt raamatust õige koha üles leida. Esiteks pead materjali valdama (enamvähem teadma, mis asi kus kohas on) ja teiseks pead raamatut osavalt käsitsema. Ja selle teise punkti osas on abiks trikk, et töötad raamatu läbi ja kriitiliselt olulistesse kohtadesse, kus vajalikest asjadest juttu on, paned “post-iti” kleepsu, mis raamatu vahelt välja ulatub ja kuhu paari sõnaga teema/kontsepti kirja paned. Seega raamatu avamiseks piisab, kui suudad serva vahelt õige post-iti tuvastada ja teed raamatu kõmm õige koha pealt lahti.

Homme on veel HCI meetodite põhikursuse eksam ja üks tööintervjuu (millest ma eriti palju ei looda, tegelikult eriti ei viitsi sinna firmasse tööle minna, aga nii harjutamise mõttes käin ikka mõnel intervjuul ära) ja siis on nädala selgroog enam-vähem murtud. Neljapäevaks pean tegema disainikursusele ühe raamatu küljenduse ja juurdekuuluvaid illustratsioone. Eelmisel neljapäeval läks hästi – mul ei olnud eriti midagi näidata, aga veetsin kolmapäeval tund aega Illustratoris banaani joonistades ja paigutasin selle strateegiliselt õigetesse kohtadesse raamatus. Ja loomulikult esimene asi, mida juhendaja nägi mu raamatus, oli banaan :) Ja reedel on grupitöö koosolek ja pean kliendile esitama ühe projekti vahearuande. Projekt ise seisneb turva/privaatsuse teemal tarkvara kasutajauuringu tegemises ja parema tarkvara kirjutamises.

Aga ilmast ka. Eestis on vist juba talv, jah? Siin on alles sügis. Kohati on rõve külm ja sajab vihma, aga päris talve veel pole. Puudelt on küll lehed juba maha langenud ja soojalt tuleb riides käia.

Niisiis veel mõni nädal kõva uhamist ja see semester on õhtal. Huvitav asi on veel see, et praegu on juba olemas kevade kursuste ajakavad ja esmaspäeval algab kursustele registreerimine. Seega pean enamvähem välja mõtlema, mida võtta ja mida jätta. Paar asja on kohustuslikud ja paari asja saan ise valida ka. Siit võite vaadata, mida mulle pakutakse – seal on kogu ülikooli kursused (või vaata sama asja pika HTML-failina). Ja siit näed minu (HCI) osakonna aineid – aga ilmselt ma võtan mõned ained ka teistest osakondadest. Öelge mulle, kui nendes midagi huvitavat näete, mida ma võiks võtta :)