Nädalavahetus Torontos

October 23, 2007

Reede hommikul sõitsin Torontosse. Esimene huvitav nähtus oli juba reis ise, õigemini sõiduvahend.

IMG_0012.JPG

Mis asi see pildi peal on? Näeb välja nagu Tallinn-Tartu bussi tagumine ots, eks ole? Aga oli hoopis Air Canada lennuk :-) mulle tundus lihtsalt see kummaline, et teised read on 2+2, aga tagumises reas on viis istet reas nagu bussis, ma polnud sellist asja enne näinud.

Aga kui see kõrvale jätta, siis jõudsin ilusti kohale ja ka kohapeal kulges kõik väga hästi. Näiteks ilmateade lubas vihma terveks nädalavahetuseks, aga kui reede hommik kõrvale jätta, siis ma ei saanud tilkagi vihma.

PA190002.JPG

Loll lugu oli tegelikult see, et paar päeva enne Kanadasse tulekut oskasin endale Pittsburghis suhteliselt rõveda külmetuse hankida, mis väljendus peamiselt nohus ja oli selline tavaline “kui ei ravi, kestab nädala, aga raviga seitse päeva” tüüpi. Nüüd on juba parem. Ja no ehk oligi parem siin reisil sellega olla, sest kodus Pittsburghis oleks ma pidanud koolitööd tegema, aga kui pea on otsas paks, siis seda eriti ei tee. Ja seda parem oli, et ilm oli siin soe.

Torontos mulle täitsa meeldis. Eks ma arvasin seda ette ka, aga nüüd sain sellele kinnitust. Kanada on ikka hoopis teistmoodi kui Ameerika. Ei teagi kohe öelda, mille poolest. Aga oli õhust ja inimestest selgesti aru saada, et oled kuskil mujal.

PA190008.JPG

Mul olid siin suurepärased võõrustajad, mis oli ka kindlasti oluline panus sellesse, et reis hästi läks. Reedel käisime Jim Courtneyga lõunal. Ja õhtupoole näitas Andres mulle igasuguseid kummalisi ja vähem kummalisi rajoone ja üliõpilaselu eripärasid. Torontos on väga palju hiinlasi ja muid aasialasi ja neil on siis oma turud ja tänavad jms. Aga samas on ka lihtsalt hipi-tüüpi kohti. Näiteks mida sellest autost arvata???

PA190034.JPG

Üks põnev asi on Torontos maa-aluste käiguteede süsteem PATH. Nimelt on siin talvel külm – noh umbes sama külm kui Eestis. Aga kuna linnas on talvel külm jalutada, siis on välja mõeldud süsteem, et kesklinnas on olulised majad, raudteejaamad jms omavahel jalakäijate tunnelitega ühendatud, kus siis saab ilmast sõltumatult ja ilma vihmavarju või kasukata punktist A punkti B kulgeda. Loomulikult ei puudu ka poed ja kohvikud, nii et öeldakse ka, et PATH-i näol on tegu maailma suurima maa-aluse shoppingukeskusega (tunnelite pikkus kokku 27 km). Väga inimsõbralik.

Andres tunneb paljusid Toronto eestlasi ja tegutseb aktiivselt akadeemilises elus ja rääkis mulle mitmeid uusi asju, mida ma varem ei teadnud. Näiteks olin ma kuulnud, et Torontos on Eesti maja, aga ei teadnud midagi Tartu kolledžist, mis on mõnes mõttes Eesti maja kaasaegsem variant. Nimelt on ühes Toronto ülikooli suures ühiselamus mõned korrused eestlaste kasutada ja seal siis korraldatakse mitmeid üritusi, akadeemilised organisatsioonid käivad seal koos jms. Ka paljud estdocsi filminäitamised toimuvad seal.

PA200041.JPG

PA200043.JPG

PA200044.JPG

Laupäeva hommikul tegin Toronto bussireisi, mis oli täitsa korralik ja viis olulisematesse paikadesse. Näiteks on seal Casa Loma (ehk “maja künka otsas” hispaania keeles), mille ehitas omal ajal Sir Henry Pellatt, kellele kuni 1920ndateni kuulus monopol Niagara jugadest hüdroelektri tootmisel ja millega ta metsiku varanduse kokku ajas. Aga 1920ndatel otsustas valitsus, et võtab selle bisnessi endale. Ja kuna sellel ajal ei olnud seadust, et sellise sundvõõrandamise puhul peab endisele omanikule kompensatsiooni maksma, siis jäi kutt lihtsalt päevapealt kogu oma rahast ilma ja suri hiljem puruvaesena.

PA200018.JPG

Kesklinnas on veel hulgaliselt muuseume, mis paistavad silma oma huvitavate teemadega (kingamuuseum???) või arhitektuuriga.

PA200026.JPG

PA200033.JPG

Laupäeva pärastlõunal käisime Kevini ja tema emaga CN Toweris, mis on Kanada kesklinnas asuv “teletorn” ja üks olulisemaid Toronto turistilõkse. Kuni hiljutise ajani oli see maailma kõrgeim ehitis, aga hiljuti pandi Dubaisse mingi tsipa kõrgem torn püsti. CN Toweri väärtust see muidugi ei kahanda. Tema esialgne otstarve oli hoopis raudteeside parandamine, aga eks tänapäeval on ta üleüldine kommunikatsioonitorn. Vaade oli sealt ülevalt muidugi uhke. Üks põnev asi oli läbipaistev klaaspõrand, kus saad otse läbi alla vaadata (need on minu ja teiste inimeste jalad ja kinganinad, mis piltidel paistavad). Kuigi see klaas on ehitatud viis korda tugevam kui põrandatele muidu ette nähtud, oli see ikkagi natuke kõhe ja tulin sealt suhteliselt kiiresti tulema :)

PA210078.JPG

PA200136.JPG

PA200157.JPG

PA200159.JPG

Tornis oli ka üks politseivormis põdra kuju, mille taustal ma siin pildistatud olen. Politseinike üle armastavad nad seal üldse heatahtlikult nalja teha, seda vormi topitakse igasugustele kummalistele loomadele selga ja põder on ainult üks näide. Aga põdrakujusid on seal igal pool lihtsalt sellepärast, et põtru on Kanadas väga palju ja igal pool :)

PA200128.JPG

Pühapäeval tuuritasime veel Andresega linna peal ja vaatasime Toronto ülikooli hooneid. Torontos üldse filmitakse väga palju, kuna arhitektuur on USA-ga sarnane ja valitsus annab maksusoodustusi, mis tähendab, et filmida on odavam kui USA-s (vähemalt oli seni, kuni Kanada dollar USA omast kõvemaks sai). Ja näiteks kuna Harvardile USA-s ei meeldi, kui nende pinnal filmitakse, siis “Harvardi stseenid” on tihti filmitud hoopis Toronto ülikooli usuteaduskonna maja sisehoovis. Ja ühes suures saalis olid neil paljude teiste ülikoolide vapid ja ka Tartu oli sinna sattunud, ei tea, mis alustel see valik käis.

PA210035.JPG

PA210039.JPG

PA210028.JPG

PA210030.JPG

PA210032.JPG

Laupäeva õhtupoole käisime estdocsi filmifestivalil laulva revolutsiooni filmi vaatamas ja teisi Kanada eestlasi vaatamas. Mina seal muidugi eriti kedagi peale Andrese ei tundnud.

Ja esmaspäeva hommikul läks sõit tagasi Pittsburghi koolitöö juurde.

Ma siit postituste seest kõiki pilte ei jaksa linkida, siin on ülejäänud pildid.