Kolmas nädal — sain Interneti ja kool algas

September 02, 2007

Jälle üks nädal õhtusse pandud. Aga erinevalt eelmistest nädalatest ei kirjuta ma kõiki päevi pulkadeni lahti, sest hoolimata sellest, et täna on laupäev, olen ma juba nädalast suht ära väsinud.

Eestis algab/algas vist kool just praegu, eks ole? Aga minul on juba nädal aega käinud :) Esmaspäeval siis algaski kool pihta. Nädala kava näeb mul nüüd talveni välja selline, et esmaspäevast neljapäevani algab 10.30 kool ja kestab sõltuvalt päevast 15 või 19ni. Aga mitte järjest, vahepeal on ikka paaritunniseid auke ka sees, kus saab õppida või süüa vms. Ja reedest pühapäevani on “vaba aeg”, mis tähendab seda, et teed kodutöid, kliendikohtumisi, grupitöid jms.

Esmaspäeval pidin saama Interneti, mis nii ka läks – Comcasti seltsimees tuli õigest ajast isegi nats varem kohale ja pani naks-naks juhtmed ja modemid külge. Vahepeal veel küsis üle, et “telekas tuleb teil siia nurka, eksole”. Mina ütlesin, et jajah, kuigi tegelikult vaevalt et ma endale siin teleka hangin. Aega jääb nagunii juba puudu ja kõik vajalikud asjad saan Internetist ära vaadatud. Telekavabalt on täitsa okei olla, oleks mitu tundi päevas justkui maast leitud :)

Aga ülejäänud nädala olen siis juba sisustanud kooli ja õppimisega. Koormus on suhteliselt brutaalne – mitmel kursusel on kaks korda nädalas loengud, ja kodutöid antakse kah ikka mehiselt ja lahkelt, kamaluga. Raamatuid lugeda tuleb ka nädala sees, aga kirjutamist sisaldavad kodutööd on õnneks nii planeeritud, et põhimõtteliselt on need kõik võimalik nädalavahetusega ära teha, st teisipäeval neljapäevaks midagi kirjutada ei anta, asjad on natuke pikemalt ette teada.

Sotsiaalsetest üritustest veel niipalju, et esmaspäeval oli välja kuulutatud grad studentite kogunemine ühes kohalikus pubis, mis sisaldas tasuta õlut ja pizzat. Kuna (kirjutamata, aga mõistlik) reegel on selline, et kui tasuta (ka jooki, aga eriti) sööki pakutakse, tuleb kohale minna ja kõik ära tarvitada, siis sai nii ka tehtud. Algul oli vähe rahvast, aga pärast oli kõik paksult täis. Hängisime jälle siis oma kursusega ja sai ka paar uut tuttavat. Meil on kursusel näiteks üks türgi neiu ja siis tal olid mõned türklastest sõbrad ka seal, siis jaurasime nendega Euroopa Liidust ja muust kah.

Ja reedel käisime kursuse omadega õhtul söömas väljas ja peale seda käisime kinos Superbadi vaatamas. Päris haige film ja hulk tõsiselt rõvedaid nalju, aga samas kuna mulle selline kiiksuga huumor meeldib, siis oli täitsa naljakas. Konservatiivsematel inimestel ei maksa seda vaatama minna, rikub närvid ära. Aga kui tahad pulli saada, siis mine.

Mõtlesin, et kirjutan siia hoopis sellest, mis loenguid ma võtan ja sellega seoses mis raamatuid loen. Hulk neist on kasulikud ka ilma, et koolis peaks käima, äkki on kellelgi huvitav. Ah ja selline on mu laud praegu :) kõlbab muuhulgas õppimise kõrval ka söögilauaks väga hästi.

My desk

Kursuste nimed on siis koos numbritega, nagu siin kombeks on. Ja osa neist on kõigile kohustuslikud, aga osa (Human Factors ja Privacy) sain ise valida.

05-600 HCI Proseminar. Lihtsalt seminar, kus oma professorid või välised osapooled käivad rääkimas suht suvalistest valdkondadest. Ainus kursus, kus tegelikult kodutööd pole – aga see on meelega nii tehtud, sest teistes on päris rängalt.

05-610 HCI Methods. Contextual Design : A Customer-Centered Approach to Systems Designs. Usability Inspection Methods. HCI “põhikursus”, kus põhilise HCI teooria ja praktika kätte saab.

05-631 Software Architecture for User Interfaces. Programmeerimiskursus neile, kes on arvutitaustaga (CS undergrad, või kõvasti töötanud nagu mina). Uurime, kuidas UI-d ehitatud on, ja progeme Javas UI-sid.

05-813 Human Factors. Introduction to Human Factors Engineering. Set Phasers on Stun: And Other True Tales of Design, Technology, and Human Error. The Design of Everyday Things. Oi oi oi, see on praktiliselt kõige huvitavam kursus. Human factors üldiselt on teadus, kuidas süsteemide ehitamisel inimestega arvestada näiteks selleks, et keegi teadmatusest nt vale nuppu ei vajutaks (sest sildid ei olnud arusaadavad) ja õnnetusi ei juhtuks. Euroopas olla selle nimi ergonoomika, aga tänapäeval nad on üksteisele lähenemas. Human factors USA-s sai konkreetselt alguse Teise maailmasõja ajal, kui taheti pilootide kaotusi vähendada ja hakati uurima võimalusi lennukite kokpittide disaini parandada, Euroopas on asi olnud rohkem tööohutuse ja töötervishoiu suunaga. Aga kokku on kõik üks suur kompott. Näiteks esimeses tunnis analüüsisime laevaõnnetusi, nt Herald of Free Enterprise, ja siis näidati ka Estonia uppumise videot.

05-833 Privacy Policy, Law, and Technology. Web Privacy with P3P. Privacy, Information and Technology. Kursuse juhendaja Cranor on ise selle P3P raamatu ja standardi autor.

51-761 Communication Design Fundamentals. Thinking in Type. Disaini ja tüpograafia “algkursus”. Eelmine kord rääkisime Gestaltist. Edaspidi õpime Illustratori ja InDesigniga joonistama.

Siuke värk siis… praegu on kodutööd veel enamvähem tehtavad, kuna nad on lühemad “peiperid”. Aga mis semestri teises pooles saab, kui kliendiprojektiga peab tegelema ja suuremaid semestriprojekte tegema, seda ma küll ei tea. Aga eks selleks ajaks näeb.