Inimene vs rong

November 27, 2010

Täna juhtus siin lugu, mille kohta olen seni ainult uudiseid lugenud, aga nüüd sain vahetuks osaliseks.

Ametlik kokkuvõte tänastes uudistes:

A man is dead after being struck by a Caltrain in Burlingame. / Caltrain spokeswoman Christine Dunn says a northbound train carrying about 400 people struck the man just past 10:00 a.m. Friday while he was crossing the tracks in Burlingame.

Minu versioon.

Praegu on tänupühad, Ameerika suurim püha ja nelja päeva pikkune nädalavahetus. Vist ainus aeg aasta jooksul, kus on mõistlikum olla ameeriklane kui eurooplane, sest suurem osa rahvast tähistab seda neljapäevast pühapäevani. Oli siis minulgi täna reedel kokkusaamine sõpradega, mille tarbeks pidin siin Caltrainiga mõnevõrra põhja poole liikuma. Caltrain on väga mõistlik transpordivahend, mis linnade vahel rongiga inimesi liigutab, aga miskipärast juhtub siin, et inimesed ikka rongi all oma elu lõpetavad. Ei tea, kas hoolimatusest või vabatahtlikult, aga igal ülekäigul on abiliinide numbrid. Uudistest nähtub, et nt eelmisel aastal oli 19 juhtumit selle aasta 10 vastu. Rahvast on piirkonnas nii umbes 3 miljonit. Ei tea, on seda siis vähe või palju.

Aga igatahes istusin täna rongi peal ja suurem osa teed oli juba sõidetud, kui äkki rong seisma jäi. Ma ei osanud algul midagi arvata, aga varsti tundus, et peatuses me ju ei ole ja midagi on viltu. Peatselt ütleski reisisaatja kõigile, et “there has been a fatality, we will keep you posted.” Selge, keegi on rongi alla jäänud. Ja öeldi ka, et läheb vähemalt kolmveerand tundi, enne kui jälle liikuma saame.

Kuna istusin üsna rongi taga otsas, siis otsest kokkupuudet sündmustega mul ei olnud, kuulasin lihtsalt teadaandeid ja tänasin jumalat, et mul kuskile kiire polnud. Andsin sõpradele teada, et mind pole mõtet niipea oodata ja istusin lihtsalt rongis ja ootasin, mis edasi saab.

Varsti hakati meile andma täpsemaid teadaandeid stiilis “politsei ja tuletõrje on sündmuskohale saabunud”, “läheb veel aega” jne. Ma saan aru, et olukord rongi alla jäänuga lahendati üsna kiirelt ja põhiküsimus oli, mis saab rongist ja selle juhtidest. Nimelt paistab, et Caltrainil on mingi reegel, et kui rong kellelegi otsa sõidab, siis sama tiim rongi enam edasi juhtida ei tohi ja peab minema psühholoogilisele ülevaatusele. Ja tuleb kas rongile uus meeskond panna või üldse uus rong tellida. Vaheldumisi hoiatatigi meid mõlema variandiga. Aga kuna ühest rongist teise inimeste ümberlaadimine on omakorda liiga ohtlik, siis lootsid nii rongijuhid kui mina, et ei pea kuskile liikuma, vaid rongile õnnestub uued juhid panna ja edasi liikuda.

Natuke groteskne oli see, et väga palju tähelepanu pöörati hetkel rongisolijate heaolule. Täna oli ju Black Friday, suurim ostupäev aasta jooksul, ja ilmselt läksid paljud selle rongiga San Franciscosse ostlema. Pidevalt saime teateid stiilis “you’re doing great, thank you, you’re absolutely fantastic.” Ma ei teagi, mida sellest arvata. Ühest küljest jättis keegi rongi alla oma elu. Kas vabatahtlikult või kogemata, seda ei ole praegu teada, aga kõik ülekäigud on väga korralike tõkkepuude ja tulede ja helisignaaliga. Aga teisest küljest on tegu peaaegu rutiiniga. Kas ja kui palju peavad 400 inimest põdema selle pärast, et keegi teine nende päevaplaani tuksi keeras? Igaüks elab oma elu. Kui keegi kogemata või meelega rööbaste alla sattus ja minul sellega midagi pistmist polnud, siis ma ei teagi, kui palju see minu asi peaks olema.

Ei jõudnud ma kõiki neid keerulisi mõtteid lõpuni mõelda, kui juba oligi uus meeskond platsis ja üsna ebapidulikult asus rong edasi liikuma. Kogu seisak kestis umbes poolteist tundi.

Kuna mul sel ajal midagi targemat teha polnud, siis uurisin iPhone’i abil, mida uudistes ja mujal juhtunu kohta kirjutatakse. Umbes tund aega peale juhtunut polnud uudisteveebides veel midagi, küll aga nägin Twitteris juba sõnumeid teistelt, kes minuga samas rongis istusid. Ei osanud kuidagi vestlusesse lülituda, aga minu jaoks oli see ajend edasi mõtlema mõtet, et selliste sündmuste puhul tekivad ja kaovad dünaamilised uudistekanalid üsna ruttu. Mind ühendas teiste inimestega see, et istusin samas rongis ja kõigi meie päevaplaani oli meie tahtmata muudetud. Kuidas seda mõne äpi või veebi abil hõlmata?

Caltrain Burlingame fatality on Twitter