ID-kaardi ja e-residentsuse tulevik mobiilseadmetes

August 31, 2016

Tulevik, tahame me seda või mitte, elab mobiilseadmetes. Tänase seisuga tähendab see peamiselt iOS- ja Android-nutitelefone, natuke ka tahvleid, aga kindlasti mitte laua- ega sülearvuteid.

Kuidas nutitelefoniga ID-kaarti ja e-residendi kaarti kasutada, on ebaselge. Siseriiklikult on meid siiani aidanud mobiil-ID, mis paljude jaoks on ID-kaardist kasutajasõbralikum: ei pea ennast vaevama tarkvaraprobleemide, draiverite, brauseriversioonide ja veel tont teab millega, mis nt paljudele Macikasutajatele on palju peavalu põhjustanud. Varem või hiljem toimub aga üleminek eSIM-ile, mille koostööperspektiiv mobiil-ID süsteemiga on segane.

E-residendi kaardiga antakse tasuta kaasa +iD lugeja, mis on USB-liidesega arvutis ilus ja funktsionaalne, aga nutiseadmete maailmas meid palju edasi ei aita.

Ebaselgust on palju. Võime sellest kas musta masendusse sattuda või vastupidi, panna pähe disainerimütsi ja küsida: kui just nüüd on koht tulevikku kujundada, siis milline see tulevik hakkab välja nägema?

Eelduseks võtan, et ID-kaart ja e-residendi kaart jäävad täpselt samasuguseks nagu nad täna on: füüsiline kiipkaart ja sellel olevaid salajasi võtmeid kaitsvad PIN-id. Selline füüsiline mudel on kasutajale arusaadavam kui ainult tarkvaralised virtuaalsed salajased võtmed ja sertifikaadid, mis ainult digitaalselt eksisteerivad. See mudel kehtis ka SIM-põhise mobiil-ID puhul, kus SIM-kaart oli samamoodi füüsiline. Igasugu e-lahendused, kus salajane võti pole mingi füüsilise kandjaga seotud, tekitavad minus natuke võõristust, nii et jääme kaardi juurde. Niisiis, kuidas füüsiline kaart nutiseadmetega suhtlema hakkab?

Mulle tundub, et lahenduseks on uus seade: nutitelefoniga sobiv kaardilugeja, mis suhtleks telefoniga kas juhtme (Lightning, MicroUSB) või Bluetoothi kaudu. Kaardilugeja osa võiks olla ka PIN-klaviatuur ja minimaalne ekraan kasutajaliidese jaoks, siis ei oleks vaja PIN-i sisestamise liidest telefonis eraldi ehitada.

Bluetoothiga kiipkaardilugejaid on tegelikult ka olemas, aga PIN-klaviatuuriga varianti ei suutnud ma leida, ja kõik nad nägid väga koledad ja militaarsed välja. Samamoodi nagu +iD on kõige parem ja ilusam kiipkaardilugeja arvutile, võiksime ju Eestis välja mõelda, disainida ja valmis ehitada ka mobiilse kiipkaardilugeja. Meil on selleks piisavalt nii tööstusdisainereid kui tarkvaraarendajaid.

Loomulikult on hulk detaile, mis tuleks lahendada. Kas õige liides seadmega on Bluetooth või juhe? Kas kogu komplekt peab olema ühe käega käigupealt kasutatav? Kas selle lugeja saab süsteemse brauseriga koos tööle panna või kuulub komplekti ka brauserilaadne äpp, mis mugavalt kaardilugejaga suhtleb ja sisaldab endas ka nt Digidoci funktsioone, allkirjastamist, otseviiteid õigetesse e-riigi nurkadesse jne? Need on kõik lihtsalt teostuse detailid, delo tehniki. Ja riistvaratootmise hinnad aastal 2016 on sellised, et ka seadme lõppmaksumus peaks üsna mõistuse piiresse jääma.

Kui ma enda uue startupi ideed otsiks, siis võtaks selle tegemise ette. Kui ma oleks investor, siis tunduks see üsna mõistlik rahapaigutus. Kui ma otsiks interaktsioonidisaini üliõpilastele/üliõpilasena huvitava projekti ideed, siis haaraks sellest kinni. Hetkel ei kuulu ma ühtegi neist kategooriatest. Kui keegi selle tegemise ette võtab, siis nõustama ja katsetama tuleks küll.