Gaasipliit, tikud ja piloot-tuli

February 18, 2010

Näe, pole siia ammu midagi kirjutanud. Vahepeal sai uus aasta vastu võetud, korra Euroopas ja Eestis käidud. Estonian Airile kiidusõnad, et seekord suudeti oma ülesannete kõrgusel olla ja midagi ei munatud ära ja pole põhjust millegi üle kurta. Esimest korda lendasin Ryanairiga ka, Hahnist Riiga. Hahni lennujaam on õudne sara kuskil metsade ja soode keskel, paras puukuur, kuhu tuleb pealegi bussist pikk maa läbi mingi sopa sumbata. Riiasse väljalend jäi ka tükk aega hiljaks. Riia-Tallinn Eurolinesi buss on selle eest täiesti hea, kui välja arvata, et bussijuht paarutas lumesajus nagu põrguline kõigist mööda ja mul oli päris hirm esiistmel. Aga nagu näha, jäin ellu.

Tänase loo juurde. Gaasipliit ja tikud pealkirjas on muidugi kahtlane kombinatsioon, aga just nendega tuli mul siin viimastel päevadel tegutseda. (Ikka New Yorgis, kus ma veel elan.) Lugu algas sellest, et nädalavahetusel leidsin, et mul nelja auguga gaasipliidil kaks vasakpoolset auku ei tööta. Ja ma polnud neid ka teab mis ajast süüdanud, nii et tont teab, kaua nad ei töötanud. Samas kaks parempoolset töötasid. Ei viitsinud tegutseda ja tegin siis parempoolsetega.

Aga mitu päeva oli siis ka selline lugu, et tõusin hommikul üles või tulin õhtul koju ja toas oli konkreetselt gaasihais. Mitte nii, et tuba oleks paksult täis ja kohe hakkab õhku lendama. Vaid lihtsalt, et midagi immitseb kuskilt. Aga üldse selle haisu olemasolu oli piisavalt kahtlane, et ajendada mind asja edasi uurima.

Kaevusin siis vaheldumisi oma gaasipliidi ja Interneti sisse ja üritasin tuvastada, mis tehnoloogiaga üldse pliidid toimivad. Vanasti maal vanaema juures oli nii, et gaas lahti ja lihtsalt tikuga põlema ja oligi kogu tehnoloogia. Aga kortermajas on selline värk liiga prosta ja kasutatakse erinevaid tehnoloogiaid süütamiseks.

Mina teadsin, et on olemas sädemega süütamine. Et keerad nuppu ja siis hakkavad mingid sädemed pragisema ja süütavad gaasi, mis välja tuleb. Aga tuleb välja, et lisaks sellele on olemas ka piloot-tulega (“pilot light”) süütamine. Piloot-tuli on hästi väike gaasileek, mis pliidis kogu aeg põleb. Ja kui keerata “gaas lahti,” et hakkame reaalselt midagi tegema, siis piloot-tuli lihtsalt süütab suurema tule. Mulle täiesti uued teadmised.

Nägingi siis oma pliidis, et mul on üks piloot-tuli kahe augu kohta, ehk kokku kaks pilooti. Ja parempoolne põles ilusti, aga vasakpoolne oli lihtsalt ära kustunud. Ja ilmselt sealt vasakpoolsest piloot-tulest lihtsalt immitseski vaikselt gaasi välja.

Nagu tarkvaras, nii ka gaasipliitide puhul on vea diagnoosimine ja tuvastamine 90% võitu. Ülejäänu, parandamine, on lihtsalt vormistamise küsimus. Ehk siis oleks selle piloodi pidanud lihtsalt tikuga põlema panema jälle ja asi tahe. Aga kuna selgus, et mul pole kodus tikke ega muud süüteseadet, siis jäi see tänaseks.

Vaheepisoodina läksin siis peale tööd kesklinnas tikke otsima. New Yorgis on universaalsed kohad apteegid, kust leiab kõike, alates pudeliveest, suitsust, õllest ja kiirsöögist kuni pabertaldrikuteni. Sekka muidugi ka pisut ravimeid. Mõtlesin, et kui kuskilt üldse tikke saab, siis sealt. Aga võta näpust, tikke neil polnud. Ja ei olnud ka mingis K-Martis, suures säästumarketi tüüpi poes.

Olin siis keset linna ja mõtlesin, tohoo tonti, kuhu me oleme välja jõudnud. New Yorgis tipptunnil kesklinnas leiab küll kõike muud, aga tikke pole võimalik saada???? Aga lõpuks siiski ühest suvalisest ajaleheputkast anti.

Kodus tundus, et gaasilõhna eriti pole, kuigi mul on muidugi praegu õudne nohu ja nagunii lõhna ei tunne. Aga õhutasin natuke tuba, koristasin pliidi ära ja mõtlesin, et proovime siiski. Ja läks õnnelikult, piloot-tuli võttis tuld ja nüüd töötavad pliidil jälle kõik neli auku.