Eesti Ekspress Pro iPadil: väga kõva sõna

November 18, 2010

Sellel nädalal oli kaks meediasündmust. Esiteks sai lõpuks iTunesi kaudu saadavaks kogu biitlite looming ja sellega lahenes lõplikult vaidlus õiguste valdaja EMI ja Apple’i vahel. Aga sellest märksa olulisem (vähemalt Eesti meediaturule :) on, et 17. novembril tuli välja Eesti Ekspress Pro iPadile.

Ma ootasin seda suure põnevusega. Olin ka natuke skeptiline, sest ikka on ju Eestis enne reklaamitud ja siis tehtud. Seda prod hakati kuulutama vist mõned nädalad tagasi. Aga täna tuli lõpuks välja ja näppisin nii tunnikese seda ja lugesin Ekspressi.

Soovin kõigile tegijatele õnne. Olete väga hea asja valmis saanud. Aga las Priit Hõbemägi räägib minu eest, millega tegu on.

Tekst on mõnusalt üle võlli, aga olles toodet nüüd näppinud, võin öelda, et ei pea häbenema, toode on selle jutu vääriline.

Vähemalt minu jaoks isiklikult astus Eesti meedia selle tootega sammu edasi uude ajastusse. Sinna, kus ei valitse koledad küljendamata veebilehed tuhande menüüga, mõttetud kommentaarid ja jubedad sõrmeküünesuurused Flash-videod, mida ma oma seadmetega vaadata ei saa. Sinna, kus rootsi omanikud ei kirjuta ette katastroofiliste freimidega veebilehe küljendust, kus mulle karjuvad näkku üle ekraani sõitvad bännerid. Sinna, kus artiklite maht pole piiratud ruutsentimeetritega ja ma saan jutu juurde käiva video või lingi vaevata lahti klõpsida ja seda hea kvaliteediga vaadata. Ja mis väga tähtis, sinna, kus ma ei pea sisu eest maksmiseks mingit tohutut kadalippu läbima ega mingis kindlas riigis, geograafilises punktis ega mobiilivõrgus olema.

Ekspress Pro teostus ei ole täiuslik. Leidsin kullipilguga vaadates hulga bugisid, mis on esimese versiooni kohta väga tavaline. Vast kõige märkimisväärsem on see, et kui ma juba mõnes “lehenumbris” sees olen, on võimatu tuvastada, mis kuupäeva väljaandega tegu on, see võiks olla kuskil ära mainitud. Ja samuti alumine menüü tekib ja kaob viisil, mis vähe segadust tekitas, kuni saad aru, et tuleb lihtsalt sõrmega ekraani alumist osa koputada. Aga need on kõik ebaolulised detailid ja küll nad ära parandatakse. Üldmulje on väga professionaalne.

Mind huvitaks kuulda ka natuke rohkem rakenduse tegijatest. Müüjaks on märgitud Eesti Ajalehed AS, kas see tehti kõik maja sees valmis või telliti mõnelt arendajalt? Kas kasutati mingit valmis meediaframeworki, kui palju nullist ise tehti? Kuidas toimib sisu ettevalmistus, kui palju see erineb trüki- ja veebiväljaandest? Lugeja seisukohast pole see kõik oluline, aga teadmiste levitamiseks ja meediatoodete üldise kvaliteedi tõstmiseks küll.

Tahaks ka positiivselt ära mainida reklaamid, mis lehes olid. Ei tea, kui palju reklaamiandjatega koostööd tehti, aga sellised veebi- ja pabermeedia piiril hõljuvad ja mõlema paremaid omadusi ära kasutavad (paberilt mõistlik küljendus, veebist interaktiivsus) reklaamid on kordades sümpaatsemad kui Flash-hüpikaknad (“hüpikaken” on sobivalt totter nimi nende kohta) või ruutkilomeetrised bännerid.

Edaspidi võiks reklaamide osas mõelda ka minusugustele, kes on Eestist eemal, aga kellel on iPad ja Eesti kvaliteetmeediat huviga loevad ja on potentsiaalsed reklaamikliendid. Mulle pole palju kasu teadmisest, et Hawaii Express on hetkel pungil täis jopesid. Selle asemel võiks mulle hoopis serveerida Apple’i enda pakutavaid iAd-reklaame, mis minu vajadustega paremini arvestavad. Sellega küll kaotab Ekspress mõnevõrra kontrolli reklaamimüügi üle, aga kuna Eesti reklaamide näitamine mulle on nagunii raiskamine, tuleks seda pigem vaadata lisatuluna. (Ma tean, et hetkel veel iAdid iPadi jaoks pole saadaval, aga kohe-kohe tuleb välja iOS 4.2, kus nad saadavale peaks tulema.)

Ma loodan, et tegijatel jätkub indu projekti investeerida senikaua, kuni see ka rahaliselt hakkab ära tasuma. Ei tea, kas sinna hulka arvestati ka need inimesed, kes Eestist eemal ja kellel paber-Ekspressile juurdepääsu pole ja kelle jaoks senised veebis olnud Eesti meedia eest tasumise viisid imelikud või ebamugavad on. Pean tunnistama, et ei tea, kui palju Ekspress Eestis tellides või ostes maksab, aga kaks dollarit nädalas kvaliteetselt toodetud ja professionaalselt pakendatud Eesti Ekspressi sisu eest, mis mulle mugavalt iPadi toimetatakse, on selline summa, mille puhul mul ei teki küsimustki, kas see on asja väärt, eriti kui maksmine käib “klõps ja valmis.” Eriti kui hetkel ma ei toeta sellega ainult Ekspressi tootmist, vaid laiemalt Eesti meediainnovatsiooni. Loodan, et uus kanal end kiirelt ära tasub ja saame kunagi ka müüginumbritest kuulda.

Märgilise tähtsusega on ka, et selles väljaandes pole kommentaare. Loodan, et see ka nii jääb ja ma saan ka edaspidi osta kui mitte reklaamivaba, siis vähemalt kommentaarivaba lehte. See asjaolu näitab sama, mida ma kogu aeg uskunud olen: kommentaarid on kvaliteetmeedia puhul mõttetud ja ma ei tea nimetada ühtegi asja, mis oleks Eesti elus viimase kümne aasta jooksul paremaks läinud selle tõttu, et meil on hulk peldikuseinu. Küll aga tasub edaspidi mõelda uuemale sotsiaalmeediale: näiteks, kui ma loen huvitavat artiklit, kas ma saaks selle veebi- või Pro-versiooni lingi oma kommentaariga kuidagi Twitterisse lajatada või vaadata, mida mu Twitteri- ja Facebooki-sõbrad sellest arvanud on, millist artiklit nad enim lugesid vms?

Jääme ootama järgmist Ekspressi, peaks ju üsna kohe 18. novembril kättesaadavaks saama.